reklamı kapat

POPÜLER

Alfa Romeo GTV

Alfa Romeo ve Lancia için gelecek planlamaları hakkında resmi açıklama

Alfa Romeo ve Lancia yöneticileri, markalarının kısa ve uzun vadeli planlamaları hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

FCA-PSA birleşmesiyle birlikte geleceğiyle ilgili planlamalarını en fazla merak ettiğimiz markaların başında Alfa Romeo ve Lancia geliyor. Özellikle adeta kaderine terk edilen ve sadece İtalya içerisinde faaliyet gösteren Lancia’yı bu noktada daha fazla öne koyabiliriz. Fiat-Chrysler bünyesinde nispeten geride kalan bu ikilinin PSA içerisindeki yeni yapılanmayla birlikte tekrar ayağa kaldırılmasına hazırlanılıyor. Peugeot’daki yöneticilik görevinde yakaladığı başarının ardından Alfa Romeo’nun başına getirilen Jean-Philippe Imparato da büyük beklenti yaratmış durumda. Yeni oluşumla ilgili yavaş yavaş bilgilerin gelmeye başladığı bu ikiliden son açıklamalar doğrudan zirveden geldi. Yeni SUV modelleri olacak Tonale’yi 2022 içerisinde sunmaya hazırlandıklarını hatırlatan Alfa Romeo CEO’su Imparato, çok aktif bir dönemin bizi beklediğini ifade etti.

Alfa Romeo 2026’ya kadar her yıl yeni bir model tanıtacak

Elektrik konusunda da hazırlıkların devam ettiğini ifade eden Imparato bu konuyla ilgili de tarih paylaştı. Imparato açıklamalarında; “Alfa Romeo olarak 2026’ya kadar olan süreçte her yıl yeni bir modelle kullanıcıların karşısına çıkacağız. 2027 yılından itibaren ise bizim için elektrik dönemi başlıyor. 2027 sonrası yeni modellerimiz elektrikli olacak.” şeklinde konuştu. Konsept çizgileriyle büyük ilgi toplayan ve Stelvio’nun yakaladığı başarıyı daha ulaşılabilir fiyatlarla alt segmentte temsil edecek Tonale’nin üretim sürecine bu yıl bitmeden başlanılmak isteniyor. Tanıtımı Mart 2022’de gerçekleştirilecek olan Tonale’nin İtalya’daki satışları için Haziran 2022 işaret ediliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lancia sınırları genişletmek istiyor

Stellantis birleşmesinin geleceği belirsiz isimlerinden Lancia için de nihayet sis perdesi biraz da olsa aralanmaya başladı. Luca Napolitano’nun CEO görevini yürüttüğü marka, yeni planlama kapsamında nihayet İtalya dışına açılacak. Uzun süredir sadece Ypsilon modeliyle İtalya’da varlığını sürdüren Lancia için planlardan bahseden Napolitano; “2026 itibarıyla sadece elektrikli araçlar üzerinden çözüm sunan bir marka olarak yola devam edeceğiz. Bizim hedefimiz Lancia’yı elektrikli otomobillerin ağırlıkta olduğu pazarlara götürmek. Ben şahsen markayı daha üstlerde görmek ve oralarda istiyorum. Bunu artık unutulmuş Ypsilon ile değil, Lancia’yı daha ileriye taşıyacak modellerle yapacağız.” ifadelerine yer verdi. Fransa, Almanya ve Kuzey Avrupa gibi bölgelerin ön planda tutulduğu Lancia genişleme planı, 2028’den itibaren tamamen yeni üç modelle hız kazanacak. Grubun stratejisine paralel olacak şekilde tamamen elektrikli modellerde karşımıza çıkacak olan Lancia’nın 2026 yılında bir adet kompakt SUV tanıtacağını biliyoruz. 2027 yılında ise ürün gamına bir tane de C segment HB modeli eklenecek. Eğer her şey planlandığı gibi giderse Alfa Romeo da 2027 yılından itibaren tamamen elektrikli modeller satan bir oluşum haline gelecek.