reklamı kapat

POPÜLER

Grup B efsanelerinden 1985 Lancia Delta S4 Stradale rekor fiyata satışta

Ralli denildiğinde meraklılarının akıllarına gelen ilk modellerden olan Lancia Delta S4’ün sokak versiyonu çok özel bir örneğiyle satışa çıkıyor.

Ken Block’un hayalinin otomobili olarak nitelendirdiği RS200‘e kavuşmasıyla içimizde kabaran Grup B ruhu, radarımıza yakalanan Lancia Delta S4 ile zirve yapmış durumda. Motor sporlarına ilgili olan hemen herkesin favori otomobilleri arasında yer alan model, düşük kilometredeki bir versiyonu özel bir garaj tarafından rekor fiyatla satışa sunuluyor. Tasarımı ve mühendislik detaylarıyla zamanının ötesine geçmeyi başarmış bir araç olan S4’ün detaylarına indikçe Lancia’nın bugün geldiği durum içimizde bir adım daha burukluluk yaratmıyor desek yalan olur. Hele ki böylesine bir mirastan geriye sadece Ypsilon‘un kaldığını düşündüğümüzde…

Eşsiz temizlik

Ferrari’yi doğuran Alfa Romeo’dan bile eski bir marka olan Lancia’nın tarihinde çıkış noktalarından itibaren motor sporları kültürünün varlığına şahit oluyoruz. Bu ruhu ralli ayağında Stratos ile birlikte tavan yaptıran Delta S4’ün şu anda bakmakta olduğumuz Stradale versiyonu koleksiyonerlerin dikkatini çekme konusunda iddialı. Günümüz hiper otomobillerde karşımıza çıkan kaput yapısıyla dikkat çeken modelde twin-turbo destekli 1.8 litrelik makine görev yapıyor. Dört tekerlekten çekişli altyapıya sahip olan aracın 500 beygire kadar güç değerine sahip olması döneminde ne kadar özel bir otomobil olduğunu bir kez daha kanıtlar nitelikte. 0’dan 100’e hızlanmasını yaklaşık altı saniyede tamamlayan S4, maksimum 225 km/s hıza erişebiliyor. Halihazırda sadece 800 kilometrede olan modele sahip olmak isteyenlerin yaklaşık 600 bin dolarlık fiyatı gözden çıkartması gerekiyor.