reklamı kapat

POPÜLER

Ken Block, “hayallerinin otomobili” Ford RS200’e kavuştu [Video]

Ralli tarihinin en önemli modelleri arasında yer alan Ford RS200’ün sınırlı sayıdaki örneklerinden bir tanesi artık Ken Block’un garajında.

Bütün bir haftanın ardında hayalini kurduğunuz o pazar kahvaltısını dışarıda yapmak için kontağınızı çevirip yola koyuldunuz. Radyo kanalları arasında gezinirken sevdiğiniz bir şarkıya denk geldiğinizdeyse yapacağınız ilk şey ses seviyesini yavaş yavaş artırmak olurdu. Radyoda denk geldiğiniz o favori parçada olduğu gibi Ken Block‘un baş rolünü aldığı her yeni videoda bizler de motor sesini duymak adına ses seviyesini artırmaya gidiyoruz. Yetenekleriyle tüm dünya genelinde isim yapmış Block’un şüphesiz her videosu birbirinden özel ve etkileyici. Lakin şu anda sizlerle paylaşmakta olduğumuz son parça, içerisinde herhangi bir akrobasi gösterisi olmamasına rağmen diğerlerinden daha etkileyici olabilir. Bunun nedeniyse Block’un “Hayallerimin otomobili” olarak nitelendirdiği Ford RS200.

Grup B’den kalan miras

Ralli tarihiyle ilgili “Grup B” diye bir gerçek var diyenlerden birisi olarak RS200‘ün ne derece önemli bir otomobil olduğunu ufak da olsa aktarmaya çalışalım. 80’li yılların başında Audi’nin Quattro S1 ile devrim yaptığı Dünya Ralli Şampiyonası’nda Grup B’de yer alan otomobillerin yeri asla ama asla diğerleriyle aynı yerde tutulmaz. Opel Manta 400, Peugeot 205 Turbo, Renault 5 Turbo, Lancia S4 ve BMW M1 gibi birbirinden özel otomobillerin yarıştığı klasmanın en önde gelenlerinden birisi de RS200‘dü. Escort’un ardından markayı temsil etmek için mühendislerin sıfırdan bir otomobil yaratma fikriyle ortaya çıkan RS200, Ghia imzasıyla tasarlandı. Geliştirme sürecinde Formula 1 deneyimi olan önemli isimlerin de yer almasıyla ortaya EVO versiyonuyla 850 beygirlik güce sahip bir canavar çıkartıldı.

O dönem 0’dan 100’e hızlanmasını iki saniye civarlarında tamamlayabilen RS200 yarıştığı dönemde podyum görmeyi de başardı. Ortadan motorlu ve dört tekerlekten çekişli altyapıya sahip olan bu modelin yol versiyonundan sadece 200 adet üreten Ford, EVO versiyonundan ise 24 adet üretti. Bizim hafızalarımızda da çok özel bir yeri olan RS200’ün sınırlı örneklerinden bir tanesiyse artık Ken Block’un garajında. Bundan sonrasıysa ilk buluşma tadındaki videoda. Keyifli seyirler…