reklamı kapat

POPÜLER

Ken Block’a ilham olan Ari Vatanen’in unutulmaz performasına konuk olun [Video]

Pikes Peak’in unutulmaz performanslarından birisi olan Climb Dance, Block’un son gösterisinden sonra tekrar akıllara geldi.

Ken Block’un gösteri serisi büyük-küçük tüm otomobil meraklılarının takdiri toplayan birbirinden özel parçaları bir araya getirerek gözlerimizin pasını siliyor. Bu zamana kadar Ford Mustang, Fiesta ve Focus ile dünyanın farklı bölgelerinde karşımıza çıkan Block’un son ve belkide en tehlikeli gösterisi Pikes Peak‘te gerçekleşti. Merakla beklenen gösterinin tamamını bu hafta içerisinde paylaşan Block’un Climbkhana adını verdiği bu gösterinin ilhamıysa çok eskilerden, Finlandiya‘dan geliyor. İlhamın kaynağına inmek içinse takvimlerimizi 80’li yılların son bölümlerine sarmamız gerekecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Detaylara geçmeden önce Block’un gösterisinin çıkış kaynağı olan ismi telaffuz etmekte fayda var; Ari Vatanen! 29 yıllık ralli kariyeri bulunan başarılı Fin pilot, yarışlara katıldığı aktif dönemde Ford, Opel, Peugeot, Subaru, BMW, Mitsubishi ve Citroën takımlarında pilotaj görevinin dışında yardımcı pilotluk görevini de üstlendi. Bir kez de Dünya Ralli Şampiyonu olmayı başaran Vatanen’in tanınmasındaki en büyük etkenlerden birisi Peugeot ile gerçekleştirdiği “Climb Dance” projesi oldu. Pikes Peak’in tehlikeli rotasında kum zemin üzerinde gerçekleştirdiği gösteri dönemin çok ötesine geçen çekim kalitesiyle de akıllarda yer edindi. 1990 yılında paylaşılan videoda 600 beygirlik Peugeot 405 T16 ile yola çıkan Vatanen’in bu performansındaysa Fransız yönetmen Jean Louis Mourney‘in de imzası vardı. Gelmiş geçmiş en başarılı performanslar arasında kabul edilen Vatanen’in gösterisi bugün halen kimilerine göre Ken Block’un çok çok üzerinde. İzleyip siz karar verin. İlgili videoya haberin ana görseli üzerinden ulaşabilirsiniz.