reklamı kapat

POPÜLER

Japon-drift

Ken Block’un canavar kamyonetine Japon kardeş geldi [Video]

Ken Block’un 914 beygirlik drift makinası, sesi ve yaptıkları ile herkesi büyülüyordu. Bu durumdan oldukça etkilenmiş olan bir grup Japon, kendi drift kamyonetlerini üretmiş.

İlk bakışta bu otomobilde bir tuhaflık var demiş olabilirsiniz. Normalden küçük olduğu için garip görünen bu araç aslında Honda N600’den başkası değil. 1966 yılında üretimine başlanan bu minik şehir arabasının orijinali sadece 505 kiloydu. En güçlü versiyonunun bile motoru 0,6 litre olan bu otomobil, Japonya’nın dar sokakları için idealdi. Üzerinden 30 yıldan fazla geçmişken böyle bir aracı bir drift kralına dönüştürmek hangi çılgının aklına gelirdi ki? İlk önce arka kısmı neredeyse tamamen kesilerek bir kamyonete dönüştürülen N600 ardından Suzuki GSX-R 1000 motoru ile yarışa hazır hale getirilmiş. 190 beygir üreten bu motorun gücü kulağa Ken Block’un canavarı kadar fazla gelmese de N600’ün çok ama çok daha hafif olduğunu ekleyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Adeta minik bir samuray

487 kilo ağırlığa sahip olan aracın ağırlık dengesi arkada yüzde 60, ön kısımda ise yüzde 40 olacak şekilde ayarlamış. Aracın sahibi olan Alex Saint, aracın yapımındaki ağırlık dengesinin spor otomobillerdekinden bir farkının olmadığını söylüyor. Görünümü ile Ken Block’un aracına oldukça benziyen model, 250 metreyi 12,3 saniyede geçmeyi başarıyor.

İlgizi çekebilir

Merakla beklenen Mercedes-AMG A45, drift moduyla heyecanı artırıyor