reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei şimdi de çalıntı reklam kriziyle gündemde [Video]

Bir süredir 5G teknolojilerinin dağıtımına yönelik tartışmaların içinde olan Huawei, şimdi ise bambaşka bir konuyla yine gündemde.

Oldukça zor bir dönemden geçen Huawei, yine bir tartışmanın merkezindeki isim oluyor. Geçmişte de çalışmalarına yer verdiğimiz mühendis ve artist olan Nigel Stanford, Huawei MediaPad M3 Lite için hazırlanan reklamın kendi müzik videosundan kopyalandığını belirten bir gönderi paylaştı. Stanford’un 2014 tarihli Cymatics: Science Vs. Music klibinden kopyalandığı iddia edilen reklam bu olay yayıldıktan sonra hızlı bir şekilde yayından kaldırıldı. Ancak Stanford, benzer sahneleri kendi müzik klibindeki sahnelerle yan yana koyacak şekilde bir kolajı takipçileriyle paylaşmıştı.

Stanford İngiltere’de gösterime giren videoyu ilk olarak İngiliz bir takipçisinin ona göndermesiyle fark ettiğini belirtiyor. “Pek çok şirket videodaki fikirleri daha önce kopyalamıştı ancak bu video benim videomdaki her yönü kopyalamış durumda. Tüm çekimler, sahne düzenlemesi, ışıkların seçimi bile.” diyen sanatçı kızgınlığını dile getirmekten çekinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Reklam yayından kaldırıldı

Huawei tarafından yapılan ilk açıklamada durumun incelemeye alındığı kaydediliyor. Daha detaylı bir açıklamanın ise inceleme tamamlandıktan sonra yapılması bekleniyor.

Stanford’un 24 milyonun üzerinde görüntülenmeye sahip orijinal videosunu haberin devamından izleyebilirsiniz.

İlgili video