reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram’dan “gönderileri herkese göstermiyor” suçlamalarına cevap

Instagram uzun bir süredir kendisine yönelik yapılan suçlamalara nihayet yanıt verdi. Platform gönderilerin gösterimine ilişkin kısıtlama suçlamasını yanıtladı.

Instagram uzun bir süredir ilginç bir suçlama ile karşı karşıya. Gönderilerin gösteriminin paylaşılan saate göre değil de farklı bir algoritmayla karşımıza çıkardığından beri platformun tüm gönderileri kullanıcılara göstermediği iddia ediliyor. Hatta sırf bu sebeple çoğu kullanıcı, bir fotoğraf paylaştığında bunu Hikayeler kısmında da paylaşarak içeriğine dikkat çekmeye çalışıyor. Instagram’ın kullanıcılara sadece etkileşim açısından başarılı gönderileri gösterdiği de iddianın bir parçası. Bu sebeple ağırlıklı olarak küçük işletmeler, algoritmadaki sıralarını daha yukarı çekmek için beğeni ve yorum talebinde bulunuyor. Hayli karmaşık işleyen Instagram algoritmasının, gönderileri takipçilerin sadece yüzde 7‘lik oranına ulaştırdığı da iddialar arasında. Bugüne kadar “gönderilerin hepsini göstermeme” suçlamalarına cevap vermeyen Instagram ise Twitter üzerinden suçlamaları yanıtladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram’ın suçlamalara cevabı

Yapılan resmi açıklama şu şekilde: “Instagram’ın gönderilerinizin erişimini takipçilerinizin yüzde 7’siyle sınırladığına ilişkin iddiaların çoğaldığını fark ettik ve bu konuyu açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Uygulamayı açtığınızda zaman akışında gördüğünüz ilk gönderilerin seçiminde pek çok etken hesaplanıyor. En çok etkileşime geçtiğiniz hesaplardan gönderilerin paylaşım zamanına, Instagram’ı ne kadar sık kullandığınızdan kaç kişiyi takip ettiğinize kadar… Zaman akışında görünen gönderilerle ilgili yakın zamanda bir değişiklik yapmadık ve takip ettiğiniz insanların paylaşımlarını asla gizlemiyoruz. Eğer ekranı kaydırmaya devam ederseniz hepsini görebilirsiniz. Tekrar altını çizelim, zaman akışınız size göre kişiselleştiriliyor ve Instagram’ı kullanma değişimlerinize göre evriliyor.

Instagram suçlamaları reddederken, kullanıcıların etkileşimi iyi gönderilerinin diğer kullanıcılar için daha öne çıkacağı konusundaki iddialarda doğruluk payı var gibi görünüyor. Zira algoritma zaten geçmişte etkileşim gösterdiğiniz ve herkesin ilgisini çeken, sizin de etkileşim gösterebileceğiniz gönderiyi en üste koyuyor. Kullanıcıları en çok rahatsız eden detaylardan biri de bu. Gönderilerin yeniden kronolojik olarak dizilmesini isteyen sayısız Instagram kullanıcısı bulunuyor. Ancak yakın zamanda platformun böyle bir değişiklik yapmaya niyeti olmadığını belirtelim.

İlginizi çekebilir

Netflix’in platforma verdiği yeni destek