reklamı kapat

POPÜLER

fordperformanceelectronichandbrake

Ford’dan ralli araçlarından ilham alınarak geliştirilen dünyanın ilk elektronik el freni [Video]

Ken Block’un Focus RS’nde ilk testi gerçekleştirilen fren sistemi geleneksel yapılara oranla kolaylığıyla ön plana çıkıyor.

Dünya Dayanıklılık Şampiyonası başta olmak üzere motor sporlarının birçok önemli kulvarında yer alan Ford ekibi Ken Block ile gerçekleştirdiği projelerle sık sık gündeme geliyor. Block’a özel olarak geliştirilen Focus RS ile bizlere neler yapabileceğini bir kez daha kanıtlayan ekip, yenilikçi ruhundan da ödün vermiyor. Araçta sunulan Drift Modu ile akıllarımıza kazınan Ford ekibi, yapısıyla dünyada bir ilk olarak tanıtılan elektronik el freniyle rakipleri arasından sıyrılmayı başarıyor. Ken Block’un Focus RS’inde kullanılmak üzere geliştirilen el freni, hidrolik el frenlerinin aksine hiçbir kaynağa ihtiyaç duymadan araca entegre edilebiliyor.

Ford’un sistemi kullanışlılığıyla dikkat çekiyor

Kolay kurulumuyla dikkat çeken ve “Drift Çubuğu” olarak nitelendiren yeni sistem paylaşılan görsellerde de görüldüğü gibi sürücü koltuğu ile vites arasındaki alüminyum kol ile kontrol ediliyor. Altyapısındaki aparatıyla araca bağlanan fren, arka bölümdeki tahrik ünitesini açarak ve gerçek bir ralli arabası gibi arka tekerlekleri kilitlemek için hidrolik basınç uyguluyor. Profesyonel kullanımlar için yurt dışında 999 dolardan satışa çıkan elektronik el frenini deneyen ilk kişiyse tahmin edebileceğiniz üzere Ken Block oldu. Konu Ken Block olduğunda da tek yapmamız gereken şey arkamıza yaslanmak…

VİDEO