reklamı kapat

POPÜLER

İki efsaneyi bir araya getiren “Martini” imzalı proje: Porsche 935 ve Volkswagen T2

16 Mayıs 2017

Bonhams tarafından gerçekleştirilen proje sonucunda ortaya çıkan bu ikili motor sporları tarihinin önemli karakterlerini bir araya getiriyor.

Motor sporları tarihine farklı segmentlerde damga vuran otomobiller tarih ne olursa olsun her zaman tutkunlarının kalbinde ve tarih kitaplarında yer almaya devam eder. Rallide Subaru Impreza, Lancia Delta S4, Ford Focus MK1 ve Mitsubishi Lancer, Le Mans’da Ford GT ve Porsche 935 gibi örneğini rahatlıkla artırabileceğimiz araçlar klasmanlarında birer efsane olarak anılmakta. Yarış organizasyonlarıyla birlikte otomobillerin üzerinlerinde imzası bulunan diğer markalar da bu ikonlaşma sürecinde şüphesiz önemli bir parça. Lancia Delta S4 başta olmak üzere birçok organizasyonda yer alan araçlarda imzası bulunan Martini Racing gerek bu haberimizin gerekse bu örneklerin başında geliyor. 1793 yılında kurulan dünyanın en köklü organizasyonlarından birisi olan Bonhams‘ın projesi Martini Racing ve Le Mans’ın zamanında en popüler modellerinden birisi olan Porsche 935‘i bir araya getiriyor. Üstelik başka bir ikonla birlikte.


Günümüzde Dünya Dayanıklılık Şampiyonası olarak devam eden ve 24 saat süren dayanıklılık yarışlarının yanı sıra Dünya Spor Otomobil Şampiyonası, IMSA GT Şampiyonası ve Almanya Spor Otomobil Şampiyonası gibi birçok farklı seride ve kategoride yarışan 930 modeli Porsche’ye 1979 Le Mans şampiyonluğunu getiren bir araç olarak karşımızda duruyor. Bonham’ın Le Mans şampiyonu 850 beygirlik bu canavarla birlikte satışa sunmayı planladığı Volkswagen T2‘yi dış yapısındaki imzalarla birlikte özel yapan en büyük noktası güç ünitesinde. Ekibin Porsche 914‘ten aldığı 2.1 litrelik boxter Porsche motorunu entegre ettiği bu T2, üzerinde yer alan Porsche logosunu sonuna kadar hak ediyor. İki aracı 400 bin dolar civarında bir rakamla satışa çıkarması beklenen Bonhams’ın araçları Belçika’da sergilemesi bekleniyor.

YORUMLAR