reklamı kapat

POPÜLER

Porsche 935 Clubsport

“Moby Dick” geri döndü; efsane genleriyle Porsche 935 Clubsport [Video]

1978 yılının ikonik yarışçısının genlerini tekrar hayata döndüren Porsche 935 Clubsport, dudak uçuklatan etiket fiyatına sahip.

Porsche’nin 1951 yılında 356 modeliyle başlayan motor sporları tarihinin önemli ikonların başında 935/78 yatıyor. Martini Racing çizgileriyle akıllarımızda yer edinen seriyi Le Mans yarışları için dönemin 911 Turbo’su üzerine geliştiren Porsche, 1978 yılına gelindiğinde ise seriyi üçüncü ve son jenerasyon olan “Moby Dick” üzerinden sonlandırdı. Hava soğutmalı teknolojinin yerini su soğutmaya bırakmasından ötürü teknolojik olarak da ayrı bir yerde konumlanan modelin bu versiyonuyla birlikte güç değerleri 850 beygire merdiven dayamıştı. Bu korkutucu gücü sadece 1.045 kilogramlık toplam ağırlık değeri üzerinden yolda tutmaya çalışan sürücülerinse işi bir hayli zordu. Bu modeli için her zaman hak ettiği değeri gösteren Porsche, bu yılki Rennsport Reunion etkinliğinde bizleri müthiş bir sürprizle karşıladı. 935 Moby Dick’in genlerini yeni jenerasyona uyarlayan marka temele ise 911 GT2 RS‘i aldı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik özellikler

Retro çizgilerin altına yatan gövdesinin geliştirilme sürecinde karbon fiber ile güçlendirilmiş polimer malzeme kullanılan otomobilde 919 Hybrid LMP1’den alınan ışıklandırma yer alıyor. Jant tasarımlarının dahi orijinal hatlara sağlam kalabilmek ve aerodinamik verimlilik adına öze olarak geliştirilmiş olası, projenin hak ettiği değeri elde etmesi konusunda yüzümüzü güldüren detaylar arasında. Önemli teknik özellikleri de paylaşılan Porsche 935 “Clubsport”, twin-turbo destekli 3,8 litrelik altı silindir makineyle asfalta iniyor. 700 PS güç üreten bu makineyi 7 ileri değerli PDK şanzımanla kombin eden Porsche, her şeyin bir araya gelmesiyle birlikte toplam ağırlığı 1.380 kilogram olan bir otomobil çıkartıyor karşımıza. Toplamda sadece 77 adet üretileceği duyurulan yeni jenerasyon Moby Dick için talep edilen fiyat ise yaklaşık 702.000 euro.