reklamı kapat

POPÜLER

En yakışan karakter; Porsche 911 GT2 RS, Le Mans efsanesi “Moby Dick” formunda!

1978’de yarışan son jenerasyon 935 serisi olarak akıllarımıza kazınan genler, günümüz dünyasının yarışçısı Porsche 911 GT2 RS ile buluştu.

Advertisement

Sıkı LOG takipçilerinin anımsayabileceği üzere, Porsche geçtiğimiz yıl itibarıyla Youtube sayfası üzerinden çok keyifli seriyi bizlerle buluşturdu. Markanın en önemli isimlerinin de içerisinde bulunuğu seride tarihinin farklı alanlarda öne çıkmış en iyi 5 otomobilini lanse eden marka, pek çok kişinin ilk kez duyduğu modellerini karşımıza çıkarttı. 356 Speedster‘dan başlayıp 911 ile evrilen bir ikonu sürdüren Porsche, GT3 ve GT2 RS serileriyle pist genlerini sokaklara aktarmaya devam ediyor. Atmosferik geleneğinin de yavaş yavaş son temsilcileri olarak listelerdeki yerini alacak olan GT3’ün kuzeni, bizim uzun zamandır hayal ettiğimiz bir karaktere büründü. 70’li yılların Le Mans efsaneleri arasında yer alan “Moby Dick“e selam gönderen bu çalışma Porsche resmi kaynaklarından da büyük bir keyifle duyuruldu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Le Mans genetikleri

Gerçekleştirilen projenin detaylarını incelemeden önce, Porsche müzesinin de önemli misafirlerinden birisi olan 935/78 Moby Dick’ten bahsetmek gerekiyor. Döneminin yarış standartlarında çok ciddi rakamlarla pistin içerisinde bulunan bu ikonik model, 3,2 litre hacimli motora sahipti. 850 beygire yaklaşan bir güç üreten bu makineyle saatte 365 kilometre gibi inanılmaz rakamlara erişebilen araç, sadece 1.030 kilogram ağırlığındaydı. Bu sayede güç/ağırlık oranında da ciddi bir seviyede bulunan 935/78’in Moby Dick lakabını almasını sağlayan noktasıysa, arka bölüme doğru uzayan yapı, kanat ve aeorodinamik kriterler üzerine şekillenen gövde panelleri oldu. Martini Racing‘in yarış dünyasına yansıyan renkleri bugün itibarıyla GT2 RS’e yansıyor. 690 beygirlik gücüyle büyük dedesinin genlerini taşıyan bu GT2 RS, bizim unutulmazlar listemize büyük bir keyifle ekleyeceklerimiz arasında.