reklamı kapat

POPÜLER

700 beygirlik gücüyle Porsche’nin sokaklara çıkardığı en hızlı 911 modeli: GT2 RS [Video]

30 Haziran 2017

Porsche’nin sokaklara çıkardığı en hızlı 911 modeli olan GT2 RS’in merak edilen tüm detayları netlik kazandı.

İlk gösterimini Amerika’da düzenlenen oyun fuarı E3‘te Forza Motorsport 7 birlikte yapan Porsche tarihinin en güçlü 911 modeli bugün tüm teknik detayları ve hatlarıyla karşımızda duruyor. İki haftaki önceki etkinlikte teknik özellikleri gizli tutulan GT2 RS, 700 beygirlik güç değeriyle tüm hünerlerini kapılarını açan Goodwood Hız Festivali’nde sergiliyor. Beklediğimiz gibi 3.8 litrelik hacme sahip altı silindirli motorla birlikte gelen araç hız festivalinin adına yakışır bir şekilde teknik değerlere sahip.


Yapılan geliştirmelerle yerini aldığı jenerasyondan 750 Nm tork değeri ve 80 beygir daha iyi bir seviyede bizleri karşılayan motoru ve yedi ileri otomatik şanzımanıyla (manuel opsiyon sunulmuyor) 0’dan 100’e olan hızlanmasını 2,8 saniyede tamamladığını gördüğümüz aracın maksimum sürat değeriyse saatte 340 kilometre olarak önümüzde duruyor. Tüm bu değerleri bir araya getirince Porsche tarihinin sokaklar için sunulmuş en güçlü ve en hızlı 911 versiyonu olan GT2 RS’in bu noktada olmasındaki en önemli etmenlerden birisi elde edilen ağırlık kazanımı. Porsche’nin “Weissach Paketi” adını verdiği özel versiyonla hafif alaşım karbon ve magnezyum parçalarla desteklenen araç 30 kilograma kadar daha hafif hale geliyor ki bu da doğrudan ağırlık/güç oranına da yansıyor.


Yine hafif alaşım titanyum egzoz sistemiyle donanımsal olarak ağırlık kazanımına devam eden GT2 RS’in kaput ve arka kanat dahil tüm aerodinamik parçaların tamamının bu kaygılar üzerine geliştirildiğini görüyoruz. Toplamda 1.470 kilogramlık toplam ağırlığa sahip olan aracın içerisinde alcantara, karbon ve deriden oluşan bir kombinasyon kullanılıyor. Porsche’nin başlangıç fiyatlarını 207.506 sterlin olarak açıkladığı GT2 RS’in Weissach Paketi ekstra 21.042 sterlin’lik fiyatla satın alınabiliyor. Araç 911 Turbo S Exclusive Serisi ile birlikte festival boyunca meraklılarıyla buluşacak.

VİDEO #1

VİDEO #2