reklamı kapat

POPÜLER

Karşınızda tarihin en eşsiz ve güçlü Porsche Turbo versiyonu: 911 Turbo S Exclusive Serisi [Video]

Porsche’nin ikonik serisi her geçen gün güçlenirken sınırlı üretim versiyonlar seriye tat katmaya devam ediyor.

Porsche’nin kullanıcılarla buluşturduğu her otomobil yıllandıkça ciddi koleksiyon değeri taşıdığı bilinir. Bunun üzerine ayrı bir pazarın bile olduğunu düşündüğümüzde bir Porsche’nin koleksiyonerler için ne derece önemli olduğunu anlamak çok daha kolay hale gelebiliyor. Peki, Porsche’nin sınırlı sayıda üreteceğini açıkladığı bir 911 Turbo’nun bu zamana kadar üretilmiş en güçlü versiyon olduğunu düşünürsek bu aracın fabrikadan çıkar çıkmaz kazanacağı önem ve ilginin derecesini ne kadar doğru tahmin edebiliriz? Porsche Exclusive Serisi adıyla tanıtımı gerçekleştirilen bu 911 Turbo S yaratılış felsefesi gereği bu zaman kadar üretilmiş en önemli 911 versiyonları arasında yer alıyor.


Metalik altın sarısı renk seçeneği ve karbon fiber yarış şeritleriyle birlikte gelen 911 Turbo S Exclusive Serisi‘nin dışarısında özel bir aerodinamik kite yer veriliyor. Aktif arka kanat teknolojisine sahip olan araçta 20 inç boyutunda özel tasarım jantlara var. Porsche bu kit kapsamında araca yeni bir arka kanat ve noktasal eklemeler yaparken karbon fiber detaylardan ve paslanmaz çelikten benzersiz bir egzoz sisteminden yardım alıyor.


Dışarıda kullanılan özel sarı rengin zıt tonlarının hakim olarak kullanıldığı içeride deri ve Alcantara’dan oluşan döşeme detayları yer alıyor. Bunlara ek olara karbon eklemelerden de faydanlandığını gördüğümüz Porsche, Exclusive Serisi adı altında yine özel üretim saat ve bavul setini satışa sunuyor. Elektronik destek üniteleri bazında da standart versiyonda gördüğümüz parçaların kullanıldığı araçta dinamik şasi kontrolü ve aktif süspansiyon yönetimi gibi kilit özellikler de es geçilmiyor.


Güç ünitesinde standart versiyonda gördüğümüz twinTurbo destekli 3.8 litrelik V6 makinenin kullanıldığı Porsche 911 Turbo S Exclusive Seri’nde bu motor üzerinde yapılan geliştirmelerin ardından 27 beygirlik bir artış gözlemliyoruz. İyileştirmeyle birlikte 607 beygir güce ve 750 Nm tork değerine sahip olan aracın 0’dan 100’e erişme süresi 2,9 saniye, maksimum sürat değeriyse 330 km/s olarak veriliyor. Toplamda sadece 500 adet üretileceği açıklanan 911 Turbo S Exclusive Serisi’ne sahip olmak isteyenlerinse yaklaşık 260.000 euroluk etiket fiyatını gözden çıkarması gerekiyor.

VİDEO