reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X

iPhone X’un yüz tanıma sistemi bir kez daha maske ile kandırıldı [Video]

Apple‘ın yeni akıllı telefonu iPhone X, biliyorsunuz Face ID yüz tanıma sistemine sahip. Bu sistemin sunduğu güvenliğe oldukça güvenen şirket, bugün yine kötü bir haberle gündemde.

Face ID, Apple’ın ilk olarak iPhone X ile hayatımıza soktuğu bir teknoloji. Telefonun üst çıkıntısında yer alan TrueDepth kamera sistemiyle çalışan altyapı, Touch ID‘den daha güvenli olarak lanse ediliyor. Yüzünüze yansıttığı 30 binin üzerinde görünmez noktayı analiz ederek en ince detaylarıyla bir derinlik haritası oluşturan teknoloji, hazırlanan bir maske ile yeniden geçilmiş durumda. İlk maskeyi hazırlayan güvenlik firması Bkav tarafından tasarlanan yeni maske, aşağıda yer alan videoda görebileceğiniz üzere sorunsuz şekilde çalışıyor. Apple’ın Face ID sistemini maske ile geçemezsiniz iddiasını bir kez daha çürüten Bkav araştırmacıları, maskeyi üç boyutlu yazıcından hazırladıklarını belirtiyor. Göz bölümüne iki boyutlu görüntüler yapıştırılan maske, söylendiği kadarıyla 200 dolar üretim maliyetine sahip. Face ID’nin tüm güvenlik özellikleri aktif olarak açılmasına rağmen çalışan maske, üretim süreciyle halen son kullanıcı için endişe edilecek bir durum oluşturmuyor gibi görünüyor.

iPhone X

iPhone X ile gelen Face ID genel olarak oldukça beğeniliyor

Global olarak bir ayı aşkın süredir kullanılan Face ID, kişiler tarafından genel olarak oldukça beğenilen bir sistem. Touch ID’yi aratmayacak kadar iyi ve hızlı çalıştığı söylenen yüz tanıma teknolojisi, artık uzun vadeli şekilde Apple ekosistemini bir parçası konumunda bulunuyor. 2018 modellerinde de Face ID’nin yer alacağı sürekli dile getiriliyor.

Video