reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

iOS 15.4 Face ID maske

iOS 15.4 sürümü ile maske ile Face ID kullanma desteği geliyor

Teknoloji devi Apple, bu akşam iOS 15.4 betasını yayınladı. Bu beta ile beraber maske ve sevindiren Face ID desteği ortaya çıktı.

Advertisement

Pandemi yeni varyantlar ile beraber aktif olarak devam ediyor ve bu açıdan halen maske takmak büyük önem arz ediyor. Maskenin getirdiği en büyük sorunlardan birisi ise iPhone kullanıcılarının Face ID’yi kullanamıyor olması. Maske takılı olduğu zaman yüz tanınmıyor, iPhone’lara şifre ile giriş yapılması gerekiyor. Bu konuda geçtiğimiz yıl bir adım atan ve kilit açma sürecine Apple Watch’ları dahil eden Apple, iOS 15.4 ile ise daha güzel bir adım atıyor.

Ortaya çıktığı kadarıyla yeni sürüm ile beraber kişiler maske takılıyken de Face ID’yi kullanabilecek. Bu yeni altyapıda yeni bir Face ID yüz taraması yapılacak. Apple’a göre bu özellik aktif edildiği zaman spesifik olarak göz bölgesine ve çevresine odaklanılacak. Göz çevresindeki kişisel biyometrik unsurları tarayacak Face ID’ye gücünü veren TrueDepth kamera sistemi, bu sayede Apple Watch gerektirmeden kilidi açabilecek.

iOS 15.4 ile gelecek (Bazı aksilikler erteleme getirebilir) bu sistem, maskesiz Face ID’ye oranla daha az güvenli olacak ancak en azından kilit rahatlıkla açılabilecek. Bu özelliğe normal kullanıcılar yanında sağlık çalışanları fazlasıyla sevinecek. Süreçte ayrıca bir gözlük seçeneği de olacak. Bu da gözlük ile maske takan kişilerin taramasını daha iyi hale getirecek.

İlginizi Çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle