reklamı kapat

POPÜLER

iOS 15.4 ve iPadOS 15.4

iOS 15.4 Beta 4 ile devreye alınan öne çıkan yenilikler

Teknoloji devi Apple, dün akşam geliştiricilerin ve kullanıcıların test etmesi için iOS 15.4 Beta 4 sürümün indirmeye sundu.

iOS 15.4 ve aynı zaman iPadOS 15.4 sürümleri, diğer yeni yazılımlar ile beraber mart ayının ilk haftasında kullanıma sunulacak. Eğer beklentiler doğru çıkarsa sürümler tam olarak 8 Mart tarihinde indirmeye açılacak. İşte bu sürümler için testler devam ediyor. Süreçte en çok yeni iOS sürümü merak edilirken, iOS 15.4 Beta 4 ile önemli sayılacak yenilikler görüldü. Bunların başında ABD için beşinci Siri sesinin gelmesi oldu. Ancak esas önemli adım AirTag ve izinsiz takip durumları özelinde atıldı.

Apple, Beta 4 ile 15.4 sürümüne izinsiz takip uyarı mesajı ekledi. Bu mesajda, AirTag’i rızası olmayan kişileri takip etmek amacıyla kullanmanın dünyanın birçok bölgesinde suç teşkil ettiği, AirTag’in mağdurlar tarafından tespit edilebilecek şekilde tasarlandığı ve emniyet teşkilatlarının AirTag sahibinin kimlik bilgilerini talep edebileceği belirtildi.

Bu arada Apple AirTag ve izinsiz takip süreci için başka adımlar da atıyor. Onların detayları da direkt olarak burada yer alıyor. Peki iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 ile başka neler geliyor? iOS 15.4 ile ilk olarak detaylarına burada yer verdiğimi maske ile Face ID kullanma desteği geliyor. Uzun zamandır beklenen Universal Control özelliği de iPadOS 15.4 ile macOS Monterey 12.3 beta sürümlerine eklenmiş durumda. Bu özelliği Apple kendisi şöyle açıklıyor:

“Universal Control özelliği, kullanıcıların tek bir mouse ve klavyeyle çalışarak Mac ve iPad arasında geçiş yapmalarına imkân veriyor ve kurulum gerektirmeyen, kusursuz bir deneyim sunuyor. Hatta kullanıcılar aygıtlar arasında içerik kopyalayıp yapıştırabiliyorlar. Bu özellik iPad’de Apple Pencil ile yaptığınız çizimleri Mac’teki Keynote slaytına koymak için harika bir yöntem sağlıyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 sürümlerine yeni emojiler ekleyen Apple, iOS tarafında geliştiricilerin 14 Pro ve 14 Pro Max’teki 120 Hz ekrandan tam olarak yararlanmasına imkân tanıyor, yeni Apple Card Widget’ını sunuyor ve iCloud Anahtar Zinciri altyapısına parola / hesap merkezli not ekleme desteği getiriyor.

iOS 15.4 Beta 4 detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle