reklamı kapat

POPÜLER

iOS 15.4 Apple

iOS 15.4 beta ile göründü: “Web temelli uygulamalara bildirim desteği gelebilir”

iOS 15.4 beta sürümünde ilk işaret geldi. Teknoloji devi Apple, web temelli uygulamalara bildirim desteği geliştiriyor.

Uygulama geliştiriciler tarafından bulunduğu kadarıyla iOS 15.4 beta sürümüne Push API eklendi. Push API’ın amacı, web temelli uygulamalara bildirim desteği getirmek olacak. MacOS tarafından farklı olarak iOS dünyasında sadece App Store’dan indirilen uygulamalar bildirim atabiliyor. Push API ile bir uygulama haline getirilen uygulamalar ve internet siteleri de kişilere bildirim atabilir hale gelecek. Bu bildirimlere kişilerin izin vermesi gerekecek. İzin verilmediği zaman bildirim gelmeyecek.

Bu özelliğin iOS 15.4 beta sürümüne eklenmesi, altyapının kesin olarak yakında kullanıma sunulacağı anlamına gelmiyor. Apple şu an sürecin başında yer alıyor ve geliştiricilere göre altyapıda henüz bazı eksikler yer alıyor. Apple’ın öncelikle bir sonraki sürümler ile bu eksikleri kapatması gerekiyor. Bu altyapının WWDC2022’de gelecek iOS 16’ya kalması dahi olası durumda.

Bu altyapı özellikle “Progressive Web Applications (PWAs)” temelli uygulamalar için çok güzel olabilir. PWAs ile hazırlanan uygulamalardan bildirim gelmeye başlayabilir ve bu durum kullanıcı deneyimini ciddi şekilde artırabilir. Bildirim altyapısı App Store’a alınmayan Google ve Microsoft gibi bulut oyun servis sağlayıcılarını da çok memnun edebilir.

İlginizi Çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin