reklamı kapat

POPÜLER

iOS 15.4 ve iPadOS 15.4

iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 ile geldiği ortaya çıkan kilit yenilikler

Teknoloji devi Apple, dün akşam iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 sürümlerini beta olarak geliştiricilere sundu ve yeni özellikleri karşımıza çıkardı.

iOS 15.4 ile ilk olarak detaylarına ayrı şekilde burada yer verdiğimi maske ile Face ID kullanma desteği geliyor. Bu özellik birçok kişiyi gerçekten çok sevindirirken, sürümlerde elbette başka detaylar da var. Örneğin uzun zamandır beklenen Universal Control özelliği iPadOS 15.4 ile macOS Monterey 12.3 beta sürümlerine eklenmiş durumda. Bu özelliği Apple kendisi şöyle açıklıyor: “Universal Control özelliği, kullanıcıların tek bir mouse ve klavyeyle çalışarak Mac ve iPad arasında geçiş yapmalarına imkân veriyor ve kurulum gerektirmeyen, kusursuz bir deneyim sunuyor. Hatta kullanıcılar aygıtlar arasında içerik kopyalayıp yapıştırabiliyorlar. Bu özellik iPad’de Apple Pencil ile yaptığınız çizimleri Mac’teki Keynote slaytına koymak için harika bir yöntem sağlıyor.”

iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 sürümlerine aşağıda görebileceğiniz yeni emojileri ekleyen firma, iOS tarafında geliştiricilerin iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’teki 120 Hz ekrandan tam olarak yararlanmasına imkân tanıyor, yeni Apple Card Widget’ını sunuyor ve iCloud Anahtar Zinciri altyapısına parola / hesap merkezli not ekleme desteği getiriyor.

iOS 15.4 içerisinde ilginç bir “kozmetik tarama” özelliği de karşımıza çıkıyor. Bunun takas öncesinde telefonun kamera ile taranması için tasarlandığı düşünülüyor. Henüz net değil ancak telefonlar kamera ile taranacak ve kozmetik hasarlar özelinde takas fiyatı önceden daha iyi belirlenebilecek.

Bunlar haricinde bazı ufak değişikliklere de sahip olan sürümler, henüz herkes için ne zaman gelecek bilinmiyor. Ancak 15.4 sürümleri şubat ayını kaçırmayabilir. iOS 16 ve fazlası ise WWDC 2022 kapsamında lanse edilecek, yaz sonunda kullanıma çıkacak.

İlginizi Çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle