reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple AirTag

Apple, AirTag ve istenmeyen takip konusunda güncelleme yaptı

Teknoloji devi Apple, takip cihazı AirTag ve sürekli ses getiren istenmeyen takip konusunda güncelleme yaptı. 

Advertisement

Türkiye’de de resmi olarak satılan Apple AirTag, esas amacı dışında kötü niyetli kişilerin bir aracı haline geldi. Kötü niyetli bu kişiler, AirTag’i kullanarak belirli otomobilleri ve özellikle kadınları gizli olarak takip etmeye başladı. Buna karşı bazı önlemler sunan Apple, süreç iyice gündeme gelince ve daha kötüye gittikçe AirTag ve istenmeyen takip konusunda br güncelleme yaptı. Apple’dan şunlar aktarıldı:

“AirTag insanları veya başkalarına ait eşyaları takip etmek için değil, insanların kendi kayıp eşyalarını bulmasına yardımcı olmak için tasarlandı. Ürünlerimizin kötü niyetli kullanılmasını şiddetle kınıyoruz. Uzun zamandır toplumsal bir sorun olan istenmeyen takip sorununu AirTag’in tasarımında ciddiyetle ele aldık.
Bul ağı bu nedenle gizlilik düşünülerek geliştirildi ve uçtan uca şifreleme teknolojisini kullanıyor. Sizi istenmeyen takibe karşı uyaran ilk proaktif sistemi geliştirmemizin ardında da aynı neden yatıyor. Bu yolla sektörde başkalarının da ürünlerine bu tür proaktif uyarılar eklemesine yönelik bir eğilim başlatmayı umuyoruz.
Bazı kişilerin art niyet olmayan durumlarda da istenmeyen takip uyarısı alabildiğini fark ettik. Örneğin üzerinde AirTag bulunan bir anahtarı ödünç alan veya aile üyelerinden birinin AirPods’unu unuttuğu arabayla seyahat eden kişilerin bu uyarıları aldığını öğrendik. Öte yandan, kötü niyetli kişilerin de AirTag’i suç amaçlı kullanmaya çalıştığına dair raporlar aldık.
Apple çeşitli güvenlik grupları ve emniyet teşkilatlarıyla yakın bir çalışma sürdürüyor. Kendi değerlendirmelerimizin ve yaptığımız görüşmelerin sonucunda AirTag güvenlik uyarılarını güncellemek ve istenmeyen takibe karşı korunmaya yardımcı olmak için daha da fazla yöntem belirledik.”
“AirTag ile ilgili aldığımız tüm taleplerde emniyet teşkilatlarıyla aktif bir şekilde çalışıyoruz. Kendi edindiğimiz bilgilere ve emniyet teşkilatlarıyla yaptığımız görüşmelere göre AirTag’in kötüye kullanıldığı vakalara nadiren rastlanıyor. Ancak çabamız hiç olmaması yönünde. 
Her bir AirTag’in kendine özgü bir seri numarası var ve eşleştirilen AirTag’ler bir Apple ID ile ilişkilendiriliyor. Mahkeme celbi veya emniyet teşkilatının geçerli talebi olduğunda Apple eşleştirilen hesapların bilgilerini sunabiliyor. Sunduğumuz bilgilerin AirTag’i takip edip suçluyu bulmak, yakalamak ve yargılamak için kullanıldığı birçok vakada emniyet teşkilatlarıyla başarılı iş birliklerine imza attık.
İstenmeyen takibin kaynağını bulmaları için sunduğumuz yardımlar emniyet teşkilatılarının takdirini topladı. Paylaştığımız bilgilerde ve sunduğumuz eğitim kaynaklarında geliştirilebilecek ek alanlar belirledik. Emniyet teşkilatları için hazırlanan belgemizde yapılacak güncellemeler başta olmak üzere çeşitli adımlar atmaya karar verdik.”

Apple AirTag ve Bul ağına gelecek yenilikler hakkında da bilgiler verildi

“Aşağıdaki güncellemeler Apple’ın bu konuda attığı önemli adımları gösteriyor:
  • -AirTag kurulumu sırasında yeni gizlilik uyarıları: Gelecek bir yazılım güncellemesiyle, AirTag’ini ilk kez kuran her kullanıcı AirTag’in kendilerine ait eşyaları takip etmek amacı taşıdığını açıkça belirten bir mesajla karşılaşacak. Bu mesajda, AirTag’i rızası olmayan kişileri takip etmek amacıyla kullanmanın dünyanın birçok bölgesinde suç teşkil ettiği, AirTag’in mağdurlar tarafından tespit edilebilecek şekilde tasarlandığı ve emniyet teşkilatlarının AirTag sahibinin kimlik bilgilerini talep edebileceği belirtilecek.
  • -AirPods uyarı sorunlarına çözüm: “Bilinmeyen Aksesuar Algılandı” uyarısı aldığını bildiren kullanıcılar oldu. Bu uyarının, yakınınızda bir AirTag tespit edildiğinde değil de yalnızca AirPods (3. nesil), AirPods Pro, AirPods Max veya bir üçüncü taraf Bul ağı aksesuarı olduğunda gösterilmesini sağladık. Aynı yazılım güncellemesiyle kullanıcıların aldığı uyarıyı yanlarında “Bilinmeyen Aksesuar” yerine AirPods taşıdıklarını belirtecek şekilde değiştireceğiz.
  • -Güncel destek belgeleri: Apple bugün AirTag, AirPods ve Bul ağı aksesuarlarında yer alan güvenlik özelliklerini anlatmak için bugün apple.com sayfasındaki istenmeyen takip konusunda destek makalesini güncelliyor. Bu sayfada şimdi, hangi Bul aksesuarlarının istenmeyen takip uyarılarına neden olabileceğine dair ek açıklamalar ve bu uyarılara ait belirli görsel örnekler bulunuyor. Ayrıca AirTag’i, AirPods’u veya Bul aksesuarlarını devre dışı bırakmak için talimatlar da dahil olmak üzere uyarı alındığında yapılması gerekenler hakkında güncel bilgiler de sayfada yer alıyor. Güvenliklerinin risk altında olduğunu hisseden kişiler için de National Network to End Domestic Violence ve National Center for Victims of Crime gibi kaynaklara bağlantılar bulunuyor.
Bu yıl içinde sunmayı planladığımız bir dizi güncelleme için de çalışmalarımız sürüyor. Bu güncellemeler arasında şunlar yer alıyor:
  • -Tam Konum Bulma: Bu özellik, istenmeyen takip uyarısı alan kişilerin bilinmeyen AirTag’in konumunu tam olarak bulmasını sağlıyor. iPhone 11, iPhone 12 ve iPhone 13 kullanıcıları menzil içindeki bilinmeyen AirTag’in uzaklığını ve ne yönde olduğunu görmek için Tam Konum Bulma özelliğinden yararlanabilecek. Tam Konum Bulma özelliği kameradan, ARKit’ten, ivmeölçerden ve jiroskoptan gelen verileri birleştirerek ses, dokunuş ve görsel geri bildirimlerle iPhone kullanıcısını hareket ederken AirTag’e yönlendiriyor.
  • -Görüntülü ve sesli uyarı: Çevresindekileri varlığından haberdar etmek için otomatik olarak ses çıkaran ve iPhone, iPad veya iPod touch ile birlikte hareket ettiği tespit edilen bir AirTag olduğunda aygıtınızda da bir uyarı görüntülenecek ve bu uyarıdan ses çalmak veya varsa Tam Konum Bulma özelliğini kullanmak mümkün olacak.  Bu uyarı, AirTag’in duyulması zor bir yerde olması veya AirTag hoparlörüne müdahale edilmiş olması gibi durumlarda yardımcı olacak.
  • -İstenmeyen takip uyarısı mantığını iyileştirmek: İstenmeyen takip uyarı sistemimiz kullanıcıları uyarmak için gelişmiş bir mantıktan yararlanıyor. İstenmeyen takip uyarı sistemimizi, kullanıcıları bilinmeyen bir AirTag veya Bul ağı aksesuarıyla birlikte hareket ettikleri konusunda daha önceden uyarmak için güncellemeyi planlıyoruz.
  • -AirTag’in ses ayarı: İstenmeyen takip uyarısı alan iOS kullanıcıları bilinmeyen AirTag’i bulmak için bir ses çalabiliyor. Bilinmeyen AirTag’in daha kolay bulunmasını sağlamak için ton sıralamasını daha yüksek tonlar içerecek şekilde ayarlayacağız.”

Apple AirTag Türkiye’de tek olarak 399 TL, dörtlü paket olaraksa 1.359 TL‘ye satılıyor.

İlginizi Çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi