reklamı kapat

POPÜLER

Citroen C1
C

Resmi açıklama geldi; Citroen C1 için yolun sonu

17 yıllık macerası 2022 itibarıyla sona eren Citroen C1, elektrifikasyon çalışmaları ve güncel standartları doğrultusunda yollara veda ediyor.

Otomobil üreticinin içerisinde bulunduğu elektrik dönüşümü, yelpazede yer açmak adına uzun yıllardır ürün gamında yer verdiği bazı modellere veda hamlelerini de beraberinde getirmeye devam ediyor. Önümüzdeki 5 yıllık süreç içerisinde önemli değişimlere sahne olacak Citroen cephesinde vedanın merkezinde C1 var. Kısa süre önce resmileşen bilgiler ışığında markanın 17 yıldır satışa sunduğu A segment temsilcisinin üretiminin sona erdirildiğini görüyoruz. Bu 17 yıllık süreçte 1 milyon adedi yaşan satışa ulaşarak önemli bir kitleye erişen Citroen C1, mikro mobilite kavramı üzerinden daha farkı araçlar üzerinden yollarda temsil edilecek. Bir süre A segment için atılım yapması beklenmeyen Citroen, önemli oranda ilgi gören Ami ile bu boşluğu dolduracak gibi görünüyor.

C

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Citroen C1 için maceradan öne çıkanlar

C1’in üretimine vedasındaki en büyük etmenlerden birisi de standartlar. Gerek emisyon tarafında gerekse çarpışma testlerinde geride bıraktığımız her dönem daha da sıkılaşan kurallar sebebiyle, üreticilerin A segmentinde ulaşılabilir araçlar sunması da zorlaşıyor. Elektrik altyapısıyla birlikte bunun nispeten çözülebildiği bir dönem söz konusu. 1,2 milyonluk satışla Fransız üreticinin tarihinde önemli bir yere sahip olan C1, ilk olarak 2005 yılında asfalta çıkmıştı. Peugeot tarafında 107-108, Toyota’da ise Aygo rozetiyle de satışa sunulan model, 2013 yılına kadar makyajlanarak geldi. 2014 yılında ikinci nesline geçen C1, günümüze kadar çok fazla değişim göstermese de farklı versiyonlarla daha renkli karakterlere büründü. Toyota’nın Çekya fabrikasında üretilen modelin vedasıyla birlikte, fabrikanın üretim hattında Aygo X için kapasite yaratılmış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR