reklamı kapat

POPÜLER

Bugatti

Bugatti imzalı; dünyanın ilk 3D yazıcıyla üretilmiş fren kaliperinin testine konuk olun [Video]

Üretim sürecinin ardından artık zorluk testlerine girebilecek seviyeye getirilen kaliperler, geleceğin Bugatti modellerinde karşımızda olacak.

Üç boyutlu yazıcı teknolojisini seri üretim bandına taşıma konusunda kararlı süreç yürüten isimlerin başında Volkswagen grubu geliyor. Kısa süre önce yaptığı açıklama ile fabrikalarda bu teknolojinin daha geniş kapsamlı şekilde sürece dahil edileceğini açıklayan Volkswagen, bu sayede maliyet ve yedek parça konusunda avantajlı bir konum elde edecek. Grubun en önemli isimlerinden birisi olan Bugatti ise, Ocak 2018’de tanıtımını gerçekleştirdiği dünyanın ilk 3D yazıcıyla üretilmiş fren kaliperi ile uzun bir süre gündemde kalmayı başardı. Tanıtımın ardından geçen sürenin ardından artık ciddi test sürecine geçtiğiniz duyuran Fransa merkezli üretici, bunu ilgi çekici bi video üzerinden yapmayı tercih etti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilinmesi gerekenler

Yüksek mukavemetli alüminyum alaşım materyalden üretimi gerçekleştirilen fren sisteminde ön bölümde sekiz arka bölümde ise altı pistonlu bir yapı bizleri karşılıyor. Titanyumdan alaşımdan bastığı fren kaliperleri ile, aynı zamanda dünyanın en büyük fonksiyonel titanyum parçasını üreten Bugatti, elde ettiği ilk sonuçlardan gayet memnun. Halihazırda Chiron’da kullanılan alüminyum kaliperlerin 4,9 kilogram olduğunu belirten yetkililer, 3D yazısı ile üretilmiş parçanın 2,9 kilogram olduğu bilgisini paylaşıyor ki bu da hatırı sayılır bir ağırlık kazanımı demek. Kaliperlerin her biri, 45 saat saatlik üretim sürecinin ardından hazır hale geliyor.