reklamı kapat

POPÜLER

Bugatti’den 3D yazıcı ile üretim sürecine yeni bir boyut; dünyanın en büyük titanyum baskısı

23 Ocak 2018

Üretim bandında son teknolojiden faydalanmak isteyen Bugatti, 3D yazıcı ile dünyanın “en”leri arasına giren fren kaliperleri üretti.

Üretim departmanında yer alan ekibi, Chiron teslimatları üzerinde yoğun bir mesai harcayan Bugatti’de bir yandan gelecekle ilgili planlamalar devam ediyor. Yeni jenerasyon hiper otomobiliyle ilgili hibrit teknolojiye adım atması beklenen marka, parça üretiminde de işi bir adım ileriye götürme niyetinde. Bunun için halen üretilmekte olan Chiron’dan da faydalanmak geliştirme ekibinin ilk aklına gelen seçeneklerden birisi. Tasarımı kadar teknik değerleriyle de birbirinden etkileyici istatistiklere sahip olan Bugatti Chiron’daki her bir parçanın ayrı özelliği mevcut. Bunlardan bir tanesi de dünyanın en büyüklerinden olan frenler.

Kısa sürede kullanıma sunulabilir

Aslında baktığımızda, hız limitleri 400 kilometrenin üzerinde yer alan bir otomobilin durdurulabilmesi için böylesine bir fren sisteminden başka alternatifiniz de pek yok. Yüksek mukavemetli alüminyum alaşım materyalden üretimi gerçekleştirilen fren sisteminde ön bölümde sekiz arka bölümde ise altı pistonlu bir yapı bizleri karşılar. Markanın üretim sürecine 3D yazıcıyı katma planlarının son adımında da fren sistemi başrolü üstleniyor. Titanyumdan alaşımdan bastığı fren kaliperleri ile, dünyanın en büyük fonksiyonel titanyum parçasını üreten Bugatti mühendisleri bunun faydalarını görmeye başladı bile. Halihazırda Chiron’da kullanılan alüminyum kaliperlerin 4,9 kilogram olduğunu belirten yetkilileri, 3D yazısı ile üretilmiş parçanın 2,9 kilogram olduğu bilgisini paylaşıyor ki bu da hatırı sayılır bir ağırlık kazanımı demek. Her birinin üretimi 45 saat süren bu kaliperleri test sürecine dahil etmeye hazırlanan Bugatti, önümüzdeki süreçte bunu yeni modeli veya güncellenmiş bir Chiron versiyonunda kullanabilir.

İlgili video

YORUMLAR