reklamı kapat

POPÜLER

Michelin Uptis

Havasız lastik teknolojisi devrimle gerçeğe dönüşüyor; Michelin Uptis [Video]

Dünyanın en büyük lastik üreticisi Michelin ve General Motors, sürdürülebilir hareketlilik için yeni bir teknolojiyle sürücülerin karşısına çıkıyor.

Otomobillerin ilerleyişindeki temel bileşenlerin başında gelen lastikler, gelecekte kalıpların dışında niteliklere sahip olacağının sinyallerini çok önceden vermeye başladı. Özellikle havasız teknoloji üzerine başlık oluşturan bu yapılar bir süredir farklı alanlarda kullanılıyor. Binek otomobiller için tasarlanan havasız lastik teknolojisi Michelin Uptis ile de inik ya da patlak lastik tehlikesinin ortadan kaldırılması amaçlanmakta. Michelin ile General Motors gibi iki önemli ismi bir araya getiren proje dünya çapında her yıl yaşanan yaklaşık 200 milyon lastik patlaması istatistiğine bir çözüm olma iddiasında. Lastik yenileme veya yedek lastik üretimi için hammadde kullanımının azalmasını da sağlayacağı vurgulanan Uptis, bakım seviyesini neredeyse yok seviyeye indirerek verimliliği artırıyor.

Michelin Uptis ile otomotiv endüstrisi geleceği

Michelin Grubu Genel Müdürü Florent Menegaux konuya ilişkin olarak, “Uptis, Michelin’in sürdürülebilir hareketliliğin geleceği vizyonunun tamamen ulaşılabilir bir rüya olduğunu ortaya koymaktadır. Mobiliteyi geliştirme konusunda aynı hedeflere sahip stratejik ortaklarla çalışarak yarına bugünden ulaşabiliriz” diye konuştu. General Motors Küresel Satın Alma ve Tedarik Zinciri Kıdemli Başkan Yardımcısı Steve Kiefer ise; “General Motors, Uptis’in yarattığı olanaklarla ilgili heyecan içinde ve bu çığır açıcı teknoloji konusunda Michelin’le işbirliği yapmak için sabırsızlanıyoruz. Uptis, otomotiv endüstrisini geleceğe ulaştırmak için ideal bir ürün ve tedarikçi ortaklarımızla iş birliği ve inovasyon yaptığımızda müşterilerin bundan nasıl fayda sağlayacağının harika bir örneği” açıklamasında bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araştırma için imzalar atıldı

Michelin ve General Motors ayrıca, 2024 yılı itibarıyla GM’nin otomobil modellerini Uptis ile tanıştırma hedefiyle şirketlerin Uptis Prototipini onaylaması için ortak bir araştırma anlaşması imzaladıklarını duyurdu. Michelin ve GM, Chevrolet Bolt EV gibi otomobillerle başlayarak Uptis Prototipini test ediyor. Şirketler bu yıl içinde, ABD Michigan’da Bolt EV otomobillerden oluşan bir test filosu üzerinde Uptis’in gerçek dünya testine başlayacak.