reklamı kapat

POPÜLER

Unutulmaz projelerde bugün; zemine göre dönüşebilen sıradışı lastik tasarımı [İzle]

Hummmer gibi bir ikon üzerinde üzerine düşen görevi ne kadar başarılı şekilde yapabileceğini gösteren bu lastik tasarımı, kesinlikle denemeye değer.

Beyaz perdede milyonlarca seyirciye ulaşan Transformers serisi için bu zamana kadar farklı şartlarda gerçeğe uyarlama projesi gördük. Bu projelerden birisinin Türkiye’den dahi oldukça gerçekçi bir yapıda çıkmış olduğu da, hafızamızı kısa bir zorlama ile anımsayabileceğimiz olaylar arasındaydı. Otomobil veya kamyonların bütün gövde panelleriyle içerisine girdiği bu dönüşüm, farklı mühendis beyinlerde çok daha işlevsel bir şekilde yorumlanabiliyor. Şu anda sizlerle değerlendirmesini yaptığımız CMU National Robotics Engineering Center imzalı bu proje, bu zamana kadar gördüğümüz en kullanışlı dönüşümlerden birisi olarak kesinlikle listemizde kendisine yer buluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Değişken mimari

DARPA tarafından X-Vehicle Technologies programı kapsamında geliştirilen lastikler akıllarımıza James Bond filmlerini getirmiyor değil. Lotus Esprit’in deniz altında da kullanılabildiği o unutulmaz sahneyi karada farklı bir boyutta bize yaşatan tasarımın temelinde iç mimari yapısı var. Geliştirilen esnek parçalar sayesinde palet ve oval formlara bürünen iskeleti dış tarafta desteklen özel bir lastik tasarımı tamamlıyor. İlk adımda askeri amaçlı olarak düşünülse de, yapının arazi meraklıları için genel kullanıma sunulması da hiç fena bir fikir değil.

Video