reklamı kapat

POPÜLER

lastik

Lastik nasıl değiştirilir? [Nasıl yapılır?]    

Çoğu sürücü tarafından zor bir işlem olarak görülen lastik değişimi, aslında sandığınız kadar karışık değil. Bugün otomobiller için lastik nasıl değiştirilir sorusunu adım adım yanıtlayacağız.

Yoğun iş temponuzdan kurtularak kısa bir tatil yapmak istiyorsunuz. Tüm hazırlıkları yaptınız ve yola çıktınız. Ancak oda ne? Lastiğiniz bir anda patlıyor ve kenara çekiyorsunuz. Böyle bir durumda ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Öncelikle paniklemeyin. Sanıldığının aksine lastik değişimini, tek başınıza basit adımlar eşliğinde yapabilirsiniz. Size gerekli olan sadece birkaç şey var. Yedek lastik, kriko, bijon anahtarı ve biraz da bilgi ile bu işlem inanın oldukça kolay olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ADIM 1: Güvenlik

Öncelikle belirtmek isteriz ki böyle durumlarda ilk yapılması gereken şey güvenliği sağlamak. Hem kendiniz ve başkaları için aracınızı emniyetli bir yerde durdurduğunuza emin olun. Mümkünse yola uyarıcılar koyun. Eğer seyir halindeyken böyle bir şey başınıza gelirse ani frenlerden kaçının. Böyle bir durum aracınızın dengesini bozup sizi tehlikeye atabilir. Dörtlülerini yakarak temkinli bir şekilde sağ şeride doğru yanaşın. Eğer kullandığınız yolda emniyet şeridi varsa bu bölümlerde durmaya öncelik verin.

lastik

ADIM 2: Bijon Gevşetme

Daha önce bijon gevşetmeydiyseniz veya daha önemlisi bijonun ne olduğunu bile bilmiyorsanız endişelenmeyin. Bu işlem de oldukça kolay. Genellikle jantın orta kısmında bulunan bijonlar jantı sabit tutma görevine sahiptir. Yeni nesil araçların çoğunda bu bijonların biri çalınmayı önlemek için kilitlidir. Kilitlii bijonu açmak için kullanacağınız bijon kilidini ise çoğu zaman yedek lastiğinizin olduğu yer bulunur. Biraz kas kuvveti gerekli olabilir, uyaralım. Bijonlarınızı tam olarak çıkarmadan ve en gevşek halini alıncaya kadar çeviriyoruz.

lastik

ADIM 3: Kriko

Kriko aracınızı yerden yukarıya kaldırmanıza yarayan bir basit makinadır. Lastik değiştirme işleminin vazgeçilmesi olan krikoyu arabanın şasinin altına yerleştirin. Bu işlemi düz bir zeminde yaptığınıza emin olun. Yükseltme işlemine çok fazla devam etmenize de gerek yok. Yerden 4-5 cm yüksek olması lastiği çıkarmanıza yeterli olacaktır. Ancak bu noktada krikoyu aracınızn şasisine yani metal olan yüzeyine koyduğunuzdan emin olun. Aksi taktirde plastik yüzeylere, kapı altlarınıza veya çamurluklarınıza zarar verebilirsiniz. Bu adımı da tamamladıktan sonra geldik son aşamaya.

lastik

ADIM 4: Monte Edin

Öncesinde gevşek olarak bıraktığımız bijonları tamamen sökerek patlak lastiğinizi sökün. Yedek lastiğinizi çıkarın ve yeni yerine yerleştirin. Sonrasında da bijonları yerine sabitleyin. İlk başta bijonları el ile yerleştirip gücünüz yettiğince elinizle sıkın. Daha sonra bijonların yerlerini kuvvetlendirmek için bir de onları anahtar ile sıkmayı deneyin. İşlemler tamamsa kriko kolunu çevrilerek aracı kriko ile tekrar yere indirebilirsiniz. Yeni lastiğin yerle temas etmesinin akabinde cıvataların bir kez daha kontrol edilmesinde fayda var.

İlginizi çekebilir

Yeni Renault Clio’nun tanıtım videosu