reklamı kapat

POPÜLER

Porsche’den geleceğine yönelik dev yatırım!

Alman spor otomobil üreticisi Porsche Leipzig tesisi için büyüme planını açıkladı. Yeni açılacak kaporta departmanının ilk ürünü elektrikli Macan olacak.

Marka tarafından açıklanan plana göre yeni kaporta departmanı 75.500 metrekarelik bir alanı kapsayacak ve yakın zamanda işlemeye başlayacak. Firmanın bu büyüme için yaptığı yatırım ise 600 milyon Euro. Leipzig fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Gerd Rupp, “Yeni nesil Macan’ı Leipzig’de üretme kararı, buradaki çalışanlarımıza güvenimizin bir göstergesidir,” diyor. “Fabrikanın genişlemesi, markamızın Saxony bölgesinde elektromobilite sektörünün gelişmesinde büyük rol oynayacağı anlamına geliyor. Markamız bu sayede bölgenin ekonomik büyümesinde lokomotif görevi görecek.” Yeni tam elektrikli Macan, Premium Platform Electric (PPE) isimli yeni mimari üzerine şekillenecek. Yeni platform Volkswagen grubunun diğer üst düzey elektrikli otomobilleri tarafından da kullanılacak. PPE projesi üzerinde şu an 550 Audi mühendisi ile 300 Porsche mühendisi görev yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En çok satan Porsche

Henüz elektrikli Macan’ın ne gibi özelliklere sahip olacağı belli değil. Otomobil 2021 yılında karşımıza çıkacak; dolayısıyla marka o zamana kadar Taycan ile bir çok tecrübe edinmiş olacak. Yani oldukça rekabetçi bir elektrikli SUV ile karşılaşacağız. Macan, Porsche’nin en çok satan modeli olma özelliğini taşıyor. 2018’de 86.031 adet satan Macan’ı 71.458 adetle Cayenne takip ediyordu. Tam elektrikli modelin bu rakamları nasıl etkileyeceğini ise zaman gösterecek.

İlginizi Çekebilir

Firmanın gelmiş geçmiş en hızlı beş otomobili