reklamı kapat

POPÜLER

Audi Q5

Porsche Macan ve Audi Q5 için resmi elektrik duyurusu geldi

Elektrikli Porsche Macan ve Audi Q5 cephesinden resmi süreç hızlı şekilde ilerlerken, temel beklentiler de kendisini göstermeye başladı.

Volkswagen’in marka içerisinde ID rozeti üzerinden sürdürdüğü elektrik dönüşümünü grubun diğer üyelerinde de hissediyoruz. Porsche ve Audi gibi isimlerin premium sınıfta temsilciliğini yürüteceği dönüşümde önemli gelişmeler de yaşanmaya devam ediyor. Halihazırda e-tron modelini pazara sunan Audi’nin ilk raporları eline aldığı SUV sürecine Porsche de Macan ile dahil olacak. Kısa süre önce resmiyet kazanan detaylarda Audi’nin Q5 ile atacağı ikinci adım Macan’ın elektrikli versiyonuyla 2022 içerisinde gerçekleştirilecek. Tamamen elektrikli Macan için bir süredir devam eden bekleyiş süreci şaşırtıcı olmazken, Q5 e-tron ilk kez resmiyet kazanmış oldu.

2020 Porsche Macan GTS

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli Porsche Macan ve Audi Q5 için beklentiler

Kısa sürede dış basında da yankı bulan gelişmelerde Q5 e-tron ile ilgili ayrıntılar belirsizliğini koruyor. Alman otomobil üreticisinin hem Q4 e-tron hem de Q4 e-tron Sportback modellerini geliştirdiği biliniyor. Q5 üzerindeki beklentiler ise VW ID.4 ve Skoda Enyaq iV gibi modellerde kullanılan MEB platformunun kullanılacağı üzerine kurulu. Bu da hem tek motorlu, arkadan çekişli versiyonları hem de çift motorlu, dört tekerlekten çekişli versiyonların karşımıza çıkabileceği anlamına geliyor. Elektrikli Macan hakkında daha çok şey biliyoruz. Q5 e-tron’dan farklı olarak elektrikli Macan, Porsche’nin Audi ile birlikte geliştirdiği KKD mimarisine dayanacağı biliniyor. Porsche, dört elektrikli motorlu kombinasyonu test ettiğini açıklarken, Q5’deki gibi daha az performanslı modelin de karşımıza çıkması muhtemel.

İlginizi çekebilir

Porsche “yollar” için yeni uygulama hamlesi: Roads