reklamı kapat

POPÜLER

Audi’nin tamamen elektrikli ilk SUV modelinin çıkış tarihi ve menzil değeri belli oldu

E-tron markasıyla elektrikli otomobillerini geliştiren Audi, ilk SUV modeliyle ilgili takvimini geriye çekerek segmentinde ilk olmak istiyor.

Audi’nin elektrikli otomobillerin geliştirilmesiyle birlikte kullanıcılarla buluşturmaya başladığı e-tron modellerinde yeni bir dönem resmen başlıyor. Günümüzde A3‘ün model seçenekleri arasında hibrit olarak yer alan e-tron modelleri için geliştirme sürecini yürüten Audi, bu marka altında sunacağı tamamen elektrikli ilk modeli için tarih verdi. Volkswagen grubu dahilinde geliştirilen ve Porsche Mission E‘de kullanılan elektrik platformu üzerine geliştirildiği açıklanan ilk modelin tipiyse SUV olacak. Modelle ilgili önemli açıklamalarsa Audi pazarlama departman başkanı Dietmar Voggenreiter‘den geldi.


E-tron markasını Mercedes’in EQ veya BMW i departmanlarıyla benzer mantıkta kurulduğunu belirten Voggenreiter, “Premuim üreticiler arasında gerçek anlamda elektrikli bir SUV üreten ilk üretici olmak istiyoruz. Bu modelin boyutsal olarak Q5 ile Q7 arasında olacağını söyleyebilirim. Şu ana kadar fuarlarda gösterdiğimiz tasarımlarımız seri üretimde sunacağımız tasarımla benzerlik gösterecek.” diyerek modelin 2018 yılında kullanıcılara sunulacağını açıkladı. Diğer markaların ortak tarih olarak işaret ettiği 2020 yılına nazaran Audi’nin tamamen elektrikli SUV modelini 2018 yılında sunmasıyla ilgili sorulara da cevap veren Voggenreiter, markanın bu tarihi seçmesindeki ana sebebi, günümüz elektrikli otomobil teknolojilerinde 400 ile 500 kilometrelik menzil değerlerinin rahatlıkla sunulabilecek olmasına bağladı ve ekledi; “Audi’nin tamamen elektrikli ilk SUV modeli 500 kilometrelik bir menzil değerine sahip olacak.”

Kasım ayı içerisinde BMW, Ford, Volkswagen, Audi, Porsche ve Mercedes-Daimler gibi sektörün ağır toplarının Avrupa otoyollarında sunulmak üzere bağımsız şarj noktalarını oluşturmak için bir araya geldiğini hatırlatan Voggenreiter, yakın zamanda şarj istasyonları konusundaki sorunların da yavaş yavaş çözüme kavuşacağına inandıklarını da belirtti. Audi’nin bu stratejisinin resmiyet kazanmasının ardından modeli bu sene içerisinde üretime hazır haliyle tanıtması bekleniyor.