reklamı kapat

POPÜLER

Audi ilk elektrikli modeliyle ilgili kararını verdi [Video]

Tüm büyük üreticiler gibi elektrikli otomobil geliştirmesine önem veren Audi’de, resmi olarak ilk modelinin hangisi olacağı açıklık kazandı.

BMW ve Mercedes’in elektrikli otomobil kozlarını bir bir masaya sürmesinin ardından gözler bir diğer üretici Audi’ye çevrildi. Geçtiğimiz günlerde Audi’den gelen R8’in elektrikli model projesinin resmi olarak iptal edildiği haberleri markadan elektrikli otomobil ile ilgili gelişmeye bekleyenleri şaşkınlığa uğratmadı değil. Rekabet içerisinde olduğu önemli firmaların yeni kartlarını oynamasına rağmen Audi’nin bir oyuncusunu çekmesi birçok kişinin kafasında soru işareti oluşturmuştu. Şimdi ise Audi’nin bu hamleyi yapışın ardındanki proje resmi ağızlardan yapılan açıklama ile ortaya çıktı.

Markanın başkanı Rupert Stadler konu ile ilgili ilk ağızdan doğrulamayı yaparak Audi’nin ilk seri üretim elektrikli otomobilinin bir SUV modeli olacağını açıkladı. Audi’nin ilk seri üretim elektrik modelini SUV olarak belirlemesinde ise rakiplerinin de benzer adımlar ile lige giriş olduğu düşüncesi hakim. Audi’nin geliştirilmiş dört tekerlekten çekiş sistemi olan Quattro altyapısı üzerine oluşturulacak olan modelin adı Frankfurt Otomobil Fuarı‘nda tanıtıldığı gibi E-Tron olacak. Üstelik Audi’nin planları sadece bununla sınırlı da değil. E-Tron SUV‘nin önümüzdeki süreçte piyasaya sürülmesinin ardından markanın diğer binek modellerinin de tamamen elektrikli motor kombinasyonuna kavuşacağının da bilgisi verildi. Buda R8 E-Tron projesini rafa kaldıran Audi’nin elektrikli binek otomobil geliştirmesinden vazgeçmediğinin resmi bir kanıtı niteliğinde bir açıklama. Audi’nin ilk elektrikli modeli E-Tron SUV, 496 beygir güç ve 800 Nm tork değerine sahip. Saatte maksimum 210 km hıza erişebilen otomobilin hem kablolu hem de kablosuz olarak şarj edilebilir şekilde geliştirildi. Audi, 150 kW DC hızlı şarj özelliğiyle E-Tron SUV’nin 50 dakikalık bir sürede tam doluluğa erişebileceğini ve 500 km’lik bir menzile sahip olduğunu açıklamıştı. Audi E-Tron SUV’nin 2020‘ye kadar satışa sunulması bekleniyor.

VİDEO

https://youtu.be/6I_1fZHclmY