reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli Porsche Macan

Elektrikli Porsche Macan iddialı geliyor; menziliyle Taycan’ı sollayacak

İlk kez resmi görsel parçalarıyla gündeme gelen elektrikli Porsche Macan, teknik nitelikleriyle markası için yeni bir kulvar olacak.

Taycan ile elektrikli otomobil pazarına giriş yapan Porsche cephesindeki hazırlıklar şimdi de aileyi genişletmek üzerine kurulu. Taycan’ı kendi içerisinde farklı versiyonlarla sunarak yelpaze oluşturan markanın ikinci oyuncusu ise Macan olacak. Bir süredir prototip dinamikleri üzerinden boy gösteren elektrikli Porsche Macan için resmi kanattan da yavaş yavaş detaylar geliyor. Taycan’ın içerisinde bulunduğu sınıf gereği kapsadığı sınırlı kitleyi artırma konusunda hayati önem taşıyacak Macan’ın menzil değeriyle kullanıcıları kendine çekmesi zor olmayacak.

Elektrikli Porsche Macan hakkında ne biliniyor?

Audi gibi grubunun premium markalarının elektrikli araçlarında kullandığı PPE mimarisinin, Macan’ın da seri üretim noktasında merkezini oluşturacağı biliniyor. Bu altyapıyla birlikte aracın 800V’luk ultra hızlı şarj desteğini sunacağı da kesinleşmiş durumda. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Audi Q4 e-tron’un daha uygun fiyatlı olabilmesi adına PPE yerine MEB platformu üzerine geliştirildiğini düşündüğümüzde, Macan için fiyatların da daha yukarına konumlanması şaşırtıcı olmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Macan’ın tanıtımıyla birlikte iki farklı batarya paketli versiyona sahip olması bekleniyor. Bu paketlerin üst kademesine yer alan ünite ile Taycan’da yakalanan 482 kilometrelik maksimum menzilinin ciddi oranda yukarısına çıkılacağına dair net bilgiler artık masada. Bu da beklentileri 550 kilometreye kadar çıkartıyor. Elektrikli Macan’ın tasarım bazında da standart versiyonlara oranlar farkları olacak. Bu tip dönüşümlerde genellikle gördüğümüz jant, tampon ve hava girişleri gibi gövde panellerinde menzile maksimum etkiyi sağlayacak aerodinamik değişimleri bekliyoruz. Versiyonun bununla birlikte kendine has renk seçenekleri ve elektriğe vurgu yapan ufak detaylarla zenginleştirilmesi de şaşırtıcı olmayacak. Test süreci devam eden Macan’ın 2023 yılında satışa sunulması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Mercedes EQS; elektrikli ailenin amiral gemisiyle tanışın