reklamı kapat

POPÜLER

Dhabiyan

24 ton ağırlığında dünyanın en büyük SUV modeli: Dhabiyan [Video]

İnsanoğlu sınırlarını zorlamayı seviyor. İşte bunun güzel örneklerinden olan Dhabiyan, dünyanın en büyük SUV modeli olarak karşımızda bulunuyor.

Dhabiyan, Dubai merkezli Sheikh Hamad Bin Hamdan Al Nahyanby tarafından tasarlanmış bir araç. Görebileceğiniz üzere karşımızda tankları ufak gösteren bir araç bulunuyor. Toplam ağırlığı 24 ton, uzunluğu ise 10 metreyi geçen araç, dünyanın en büyük SUV modeli olarak tanıtılıyor. Tam 10 adet devasa tekerlek üzerinde yol alan bu Mad Max filminden fırlamış gibi duran araç, temel olarak US Oshkosh M1075 askeri kamyon üzerine kuruluyor. 15.2 litre Caterpillar dizel motoruyla 600 beygir güç üreten Dhabiyan, genel olarak toplama bir yapıya sahip. Aracın kontrol edildiği kokpit bölümü Jeep Wrangler Unlimited modelinden geliyor. Işıklar ise direkt olarak Ford Super Duty araçtan, tampon ise Dodge Dart’tan alınma.Üretim maliyeti açıklanmayan ancak hiç ucuz olmadığı tahmin dev araç, bünyesinde dört adet yedek lastik taşıyor. Çöl şartlarına özel hazırlanan modelin, şu an Emirates National Auto Museum içerisinde sergilendiği tahmin ediliyor.

Dhabiyan
Dhabiyan
Dhabiyan
Dhabiyan
Dhabiyan
Dhabiyan
Dhabiyan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dhabiyan gerçekten nefes kesiyor

Biliyorsunuz Dubai’de buna benzer sınırların zorlandığı / gövde gösterisi amaçlı birçok araç bulunuyor. Bunların açık ara en ilginci olan dünyanın en büyük SUV modeli, yukarıdaki videoda görebileceğiniz üzere oldukça performanslı olarak da yol yapabiliyor.