reklamı kapat

POPÜLER

spotify

Spotify’a dudak uçuklatan tazminat davası

Spotify‘ın başı Wixen Music Publishing ile dertte. Tom Petty, Neil Young, Missy Elliott gibi sanatçıların lisanslarını elinde bulunduran firma, Spotify’a dudak uçuklatan bir tazminat davası açıyor.

Popüler çevrim içi müzik servisi Spotify’ın şarkı lisansları konusunda önümüzdeki günlerde canı epey sıkılacak gibi görünüyor. Variety’nin haberine göre Wixen Music Publishing müzik servisine savaş açtı. Açılan bu davada müzik servisinin düzgün bir lisans anlaşmasına sahip olmadan binlerce şarkıyı yayınladığı belirtiliyor. Davanın sonucunda istenen tazminat ise 1,6 milyar dolar! Çevrim içi müzik servisleri arasındaki amansız yarışta uygulamanın fazlasıyla aceleci davrandığına dikkat çekilirken, telif haklarının hiçe sayıldığı belirtiliyor. Mayıs ayında 43 milyon dolarlık bir teklifle anlaşmazlığı çözmeye çalışan müzik servisi, bu çabasında pek de başarılı olmuş gibi durmuyor. O dönemde de yapılan teklifin adil olmadığı belirtilmiş ve tüm masrafların ardından ödenecek ücretin 28,7 milyon dolara kadar düştüğü kaydedilmişti. Bu anlaşmazlık üzerine açılan 1,6 milyar dolarlık dava da sanatçılar için daha adil bir lisans talebinde bulunuyor.

Müzik endüstrisi isyanda

Müzik endüstrisinin telif hakları savaşında olduğu tek alan aslında Spotify değil. Bildiğiniz üzere çevrim içi yayın yapan servislerin yeterince adil olmadığı sık sık gündeme geliyor. Kendi müzik servisini açmaya hazırlanan YouTube da müzik endüstrisiyle sık sık bozuşan isimler arasında yer alıyor. Sağlam adımlarla servisini kurmaya çalışan YouTube, geçtiğimiz günlerde endüstrinin önemli isimleriyle anlaşmaya varmıştı.

Öte yandan Spotify da endüstrinin “üç büyükleri” olan Warner, Universal ve Sony ile anlaşmalar yapmış, rekatbette dominant olmak için adımlar atmıştı. Çevrim içi müzik servisi şu an kullanıcılarla 30 milyon şarkıyı buluşturuyor. Bu davada nasıl bir adım izleyeceği ise merak konusu.