reklamı kapat

POPÜLER

youtube

YouTube’dan yeni müzik servisi için önemli adım

Müzik endüstrisiyle uzun süredir başı belada olan YouTube, bağlarını sıkılaştırıyor. İki yeni anlaşmayla daha güçlü bir koruma politikası vadediyor.

YouTube ve müzik sektörü arasındaki gerilim uzun zamandır varlığını koruyor. Özellikle bağımsız müzisyenler, haklarının konumu ve kazanç konusunda hayli şikayetçi. Telif sorunu ise başlı başına bir dert. Ücretsiz müzik deneyimi sunan platformun aksine Spotify, Apple Music gibi ücretli platformların getirileri ise yadsınamayacak şekilde daha yüksek. Haliyle müzik sektörü için YouTube pek de “sevilen platform” değil. Ancak kartlar tersine dönüyor gibi görünüyor. Zira video paylaşım platformu Spotify benzeri bir müzik servisi oluşturmaya hazırlanıyor. Bu ayın başında yapılan bu duyuruyla beraber Sony Music Entertainment, Universal Music Group (UMG) ve Warner Music Group ile görüşmeler yaptığı belirtilen platform bu görüşmelerin meyvelerini sonunda aldı.

Büyük şirketlerle anlaşıldı

Bu ayın başlarında Warner Music Group ile anlaşan video platformu, Bloomberg‘in haberine göre Sony Music ve UMG’yi de ikna etmiş gibi görünüyor. Anlaşma sanatçılara esneklik tanırken daha iyi bir ödeme vadediyor. Tabii telif hakkı korunumunun daha da sıkılaşacağı şüphesiz. Gelecek yıl çıkması beklenen yeni müzik platformu için yapılan bu anlaşmalar, YouTube’un rekabete hazır olduğunu gösteriyor.

Söz konusu müzik servisininse ismi henüz açıklanmış değil ancak Google Play Music ve YouTube Red karışımı olacağı belirtiliyor. Platformun Mart 2018‘de çıkışını gerçekleştirmesi olası ancak henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bloomberg’in haberine göre 2018 yılında Vevo ile de görüşmeler yapılacak. Ortaya çıkacak müzik platformunun özellikleri ise şimdilik bilinmiyor.