reklamı kapat

POPÜLER

İsveç drone kullanıcılarından tepki alan bir karara imza attı

Büyüklerin pahalı oyuncağı haline gelen drone’lar marifetleriyle bizleri şaşırtmaya devam ediyor ancak İsveç‘in duruma biraz daha farklı baktığı ortaya çıktı.

İnsanların ulaşamadığı yerlere erişen ve kayıt yapabilen drone’lar İsveç’te büyük ilgi görüyor. Ülkede sadece 2014 senesinde 20,000’den fazla drone satıldı. Bunlardan 1,000 tanesi devletten ticari amaçlarla kullanım izni aldı. İsveç Yüksek İdari Mahkemesi drone’ların bu kadar popülerleşmesinin ardından tepki çeken bir karara imza attı. İzinsiz olarak özel mülklere girebilen ve görüntü alabilen drone’ları kullanmak için artık herkesin izin alması gerekecek.

Mahkeme bu cihazların gözetim amaçlı olarak kullanılabileceğine karar verdi. Bu sebeple de drone’ların kullanımı için devletten izin almak zorunlu hale getirildi. Ancak aynı karar bisiklet gibi araçları kapsamıyor. Bu tarz araçlarla kayıt yapılsa bile, kullanıcının da ortamda bulunması gerekiyor. Bu da gizli çekim koşullarını ortadan kaldırmış oluyor. Alınan kararla birlikte drone’lar aracılığıyla çekim yapan fotoğrafçılar dahi özel kayıt izni almak zorunda kalacak. İsveçliler şimdiden bu duruma tepki göstermeye başladı. Asıl merak edilen ise bu kararın diğer ülkeler tarafından örnek alınıp, alınmayacağı oluyor.