reklamı kapat

POPÜLER

Drone’ların artık kendi yarış ligi var [Video]

İşlerin bu noktaya geleceğini en başta kimse tahmin etmemiştir herhalde. Drone’lar artık büyüdü, gelişti, evrimini geçirdi ve kendi ligini oluşturacak düzeye geldi. Evet, tıpkı Formula 1 ve MotoGP yarışları gibi drone’ların da artık kendi yarış ligi var.

Drone Racing League, yani Drone Yarış Ligi kapalı spor salonları ve stadyumlarda oynanmak üzere resmen kurulmuş durumda. Ligde 17 kişi, bir diğer deyişle 17 takım mevcut. Ligde yarışacak drone’lar DRL mühendisleri tarafından geliştirildiği için yarış sonuçlarını bu 17 kişinin sürüş becerleri belirleyecek. Pilotlar, drone’ların gideceği rota üzerine yerleştirilen çeşitli engelleri aşıp finiş çizgisini en önde geçmek için yarışacak. Kesin rakamları bilmiyoruz ancak özel geliştirilen drone’ların, dışarıda hobi olarak uçurulan kardeşlerinden çok daha hızlı olduğu aşikar.

Gelelim işin en havalı kısmına. Yarışçılar drone’larını sanal gerçeklik gözlüğü benzeri bir cihazla takip edecek. Yani yarışçılar parkuru drone’un gözlerinden görecek. Videolardan izlediğimiz kadarıyla drone yarışlarının fazlasıyla ilgi çekeceğine şimdiden ikna olmuş durumdayız.

DRL’in resmi sitesi ve YouTube hesabından daha detaylı bilgiler alabilir, etkileyici tanıtım videosunu hemen yukarıdan izleyebilirsiniz.