reklamı kapat

POPÜLER

VPN yasağı Rusya’ya da sıçradı

Son zamanlarda internet yasaklarına dair birçok farklı gelişme yaşanıyor. Önce yasaklarıyla meşhur olan Çin resmen VPN avına başladı. Ardından komşumuz Rusya da benzer bir karara imza attı. Vladimir Putin’in imzaladığı kararla birlikte Rusya tarafından erişime engellenen siteleri ziyaret etmek için VPN servislerini kullanmak yasa dışı bir hal aldı.

Bildiğiniz gibi dünya genelinde internet kullanımının sınırlandığı belli başlı ülkeler bulunuyor. Örneğin Çin‘de günlük hayatımızda sık sık ziyaret ettiğimiz pek çok platform uzun süredir yasaklı. Benzer bir durum Rusya için de geçerli. Ülkede vatandaşların ziyaret etmesine izin verilmeyen pek çok internet sitesi bulunuyor. Elbette böyle yasaklarda akla gelen ilk çözüm VPN kullanmak ve istenen siteye erişmek oluyor. Fakat Rusya koyulan yasakların uygulanması konusunda oldukça ısrarlı. Vatandaşların yasakları delecek servislere yöneldiğinin farkında olan Rusya hükümeti tartışmalı bir karar aldı. Reuters‘ın haberine göre Rusya başkanlığını üstlenen Vladimir Putin, VPN ve benzer yöntemlerin kullanımını yasa dışı hale getiren bir karara imza attı.

Rusya’da yaşayanların internet kullanımlarını fazlasıyla kısıtlayacak olan bu tartışmalı karar 1 Kasım‘dan itibaren ülke genelinde geçerli olacak. Yasağı delenlere ne tür bir ceza uygulanacağı ise henüz belli değil.