reklamı kapat

POPÜLER

BTK VPN

BTK’dan dikkat çeken VPN çalışması

Temelinde daha güvenli bir internet altyapısının önünü aralayan ancak genel olarak yasak ve sansürlerin önüne geçmek için kullanılan VPN servisleri için BTK dikkat çeken bir çalışma yapmaya başladı.

Hürriyet‘in haberine göre Bilgi Teknoloji Kurumu (BTK) İnternet Dairesi Bilişim Uzmanı Levent Gönenç, VPN’lerin tüm dünyada ortak bir sorun olduğunu belirterek, “Bununla ilgili çalışmamız şu anda mevcut, tedbir alınması amacıyla uyarılarımız erişim sağlayıcılara mevcut ve ciddi önlemler de aldık, test aşamasındayız, testlerimiz tamamlandıkça faz faz ilerlemeyi düşünüyoruz” dedi.

TBMM Madde Bağımlılığını Araştırma Komisyonu’na bir sunum yapan Gönenç, “VPN üzerindeki haberleşmeleri, internet sağlayıcılarını kontrol edebiliyor musunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı: “VPN gibi alternatif erişim engelleme yöntemlerini kullanmayla ilgili kanunda da hüküm var. Bu hüküm kapsamında da erişim sağlayıcılarının, internet servis sağlayıcılara uyarılarımız bulunmakta. Bu uyarılarımız kapsamında ciddi tedbirler de alıyorlar, bu aldıkları tedbirleri de şu anda test etme aşamasındayız. Çünkü takdir edersiniz ki yüzlerce uygulama ve işletmeye böldüğünüz zaman matriks şeklinde bunların bir de test edilmesi lazım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VPN servislerine karşı ciddi önemler alınıyor

Levent Gönenç, sürekli değişen uygulamalar bu bahsettiğiniz alternatifli erişimi engelleme uygulamaları, IP adresleri sürekli değişebiliyor, yöntemleri değişebiliyor. Çünkü amaçları zaten erişime engellemeyi aşmak, bu amaçla üretilmekte. Tüm dünyada ortak bir sorun, bununla ilgili çalışmamız şu anda mevcut, tedbir alınması amacıyla uyarılarımız erişim sağlayıcılara mevcut ve ciddi önlemler de aldık, test aşamasındayız, testlerimiz tamamlandıkça faz faz ilerlemeyi düşünüyoruz.”

Bu çalışmanın arkasında VPN servislerinin Türkiye’de tamamen yasaklanması ya da ciddi anlamda kısıtlanmasının yer aldığı iddia ediliyor. Söylendiği kadarıyla VPN servisleri şu an Belarus, Çin, İran, Irak, Kuzey Kore, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Türkmenistan‘da da yasaklı konumda bulunuyor. Bu konuda atılan adımlar gelecek için çok büyük önem arz ediyor. Bilmeyenler için şu an Türkiye’deki tüm bankalar aktif olarak güvenliği artırmak adına VPN kullanıyor.

VPN: Türkçesi sanal özel ağ, uzaktan erişim yoluyla farklı ağlara bağlanmayı sağlayan internet teknolojisi.