reklamı kapat

POPÜLER

Huawei blok zinciri

Huawei, blok zinciri temelli akıllı telefon mu geliştiriyor?

Şu sıralar 27 Mart tarihine tanıtacağı P20 akıllı telefon ailesiyle gündeme gelen Huawei, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı sorunlar yaşıyor. İşte bu sorunların çözümü için gereken yol bulunmuş görünüyor.

Son dönemde Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi istihbarat kurumları ZTE ve Huawei gibi Çin merkezli firmaları oldukça zorluyor. Bu firmalardan çıkan akıllı telefonların bilgi sızdırdığını iddia eden FBI, CIA ve NSA, bunların arkasını henüz dolduramıyor. Ancak bu kanıtsız açıklamalara rağmen Huawei telefonların ülkedeki satışını durdurmaya hazırlanan firmalar bulunuyor. Hepsine ek olarak firmanın satışlarını tamamen bitirmek isteyen ülke, yasal olarak da gücü elinde bulunduruyor. İşte bu da büyük şirket için kötü görünüyor. Ancak gelen bilgiler Huawei‘nin güvenlik konusunda yeni bir çalışma içerisinde bulunduğunu gösteriyor. Bloomberg’in haberine göre şirket blok zinciri temelli akıllı telefon geliştiriyor.

Şirketin bu model için Android tabanlı Sirin OS işletim sistemini geliştiren Sirin Labs ile çalışmaya başladığı da gelen bilgiler arasında. Hazırlanan bu telefonun uygulamaları blok zinciri altyapısıyla çalıştıracağı söyleniyor. Biliyorsunuz blok zinciri veri saklama olayını tek bir merkezden katılımda bulunan herkese yayıyor. Böylece hem veriler daha güvende oluyor hem de istihbarat örgütlerinin endişelenmesi gereken bir durum kalmıyor. İki şirketin beraber çalışma yaptıklarını onayladıkları gelişme, akıllı telefon dünyası için büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei blok zinciri ile Amerika’daki varlığını korumak istiyor

Şirketin güvenlik konusunda elini oldukça güçlendirebilecek blok zinciri altyapısı, bugün değindiğimiz üzere Google tarafından da gündemde tutuluyor. Bitcoin’in arkasındaki bu teknoloji, önümüzdeki yıllarda hayatımıza daha çok girecek gibi duruyor.

İlgili Video

P20 Lite çalışırken görüntülendi