reklamı kapat

POPÜLER

HTC Exodus

HTC’den çok özel bir altyapı kullanan yeni akıllı telefon: Exodus

Şu sıralar yeni akıllı telefon modeli U12+ ile gündeme gelen HTC, görünüşe bakılırsa özel bir akıllı telefon daha geliştiriyor. Exodus kod adlı bu model, söylendiği kadarıyla blok zinciri üzerine kuruluyor.

HTC, Pixel akıllı telefonları geliştiren bölümü Google‘a sattıktan sonra yoluna devam ediyor. Artık daha spesifik modeller üzerinde çalışan firma, başlangıcı Exodus ile yapacak gibi görünüyor. Resmi olarak açıklandığı kadarıyla geliştirme aşamasında yer alan bu telefon, blok zinciri altyapısı üzerine kuruluyor. Bilmeyenler için blok zinciri içerisindeki kayıtların birbirine kriptografik elementlerle bağlı olduğu sürekli büyüyen dağınık bir veritabanı olarak geçiyor. Bu yapıda veriler tek bir merkezde tutulmuyor ve bu da çok ciddi bir güvenlik artışı anlamına geliyor.

Günümüzde sık sık yaşanan saldırılara karşı büyük önem arz eden bu altyapı, bitcoin‘in de arkasında bulunuyor. Geliştirilen modelde evrensel kripto para cüzdanının, kripto paralara destek veren donanım yapısının ve merkezi olmayan uygulamaların yer alacağı söyleniyor. Satışa çıkan Exodus telefonlar arasında blok zinciri oluşturacağı gelen bilgiler arasında yer alan firma, “bitcoin, Lightning Networks, ethereum, dfinity” gibi destekleri de kullanıcılara sunuyor olacak. Bu konuda çalışmaya devam ettiğini söyleyen firma, ortaklıkların ve anlaşmaların artacağını belirtiyor. Bu arada biliyorsunuz Huawei ve Sirin Labs firmaları da kendi blok zinciri akıllı telefonlarını geliştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Exodus’dan önce tanıtılacak HTC U12+’ın teknik özellikleri neler?

Akıllı telefon gücünü Snapdragon 845 işlemci ve tam 8 GB RAM‘den alıyor. 2 TB’a kadar microSD desteğine sahip olan model, 128 GB / 256 GB dahili depolama ile karşımıza çıkıyor. 6 inç ekranla geleceği ve 2960×1440 piksel çözünürlük sunacağı söylenen telefon, toplamda dört adet kamera ile geliyor. Arkasında 12 + 16 megapiksellik bir kurulum taşıyan model, burada F1.5 diyafram değerini beraberinde getiriyor.

UltraPixel 4 ve UltraSpeed AF teknolojilerinden bahsedilen arka kamera, optik görüntü sabitlemeye sahip. 8 + 8 megapiksellik çiftli ön kamerada ise yine optik görüntü sabitleme sunuluyor. Edge Sense 2 teknolojisiyle çerçevesi yine kontrol amacıyla sıkıştırılabilecek model, IP68 sertifikasına da sahip. Çift SIM kartı, Quick Charge 4+ hızlı şarj teknolojisi, kablosuz şarj ve NFC gibi detayları da bulunan telefon, ses konusunda da çok iddialı. Parmak izi sensörü arkasında yer alan model, çentiksiz bir tasarım benimsiyor.  Telefonun pili ise 3.420 mAh seviyesinde karşımıza çıkıyor.

İlgili Video

Şirketin en önemli ürünlerinden