reklamı kapat

POPÜLER

Sirin Labs Finney
Sirin Labs Finney

Dünyanın ilk “blok zinciri” akıllı telefonu özellikleriyle şaşırtıyor

Artık sık sık karşımıza çıkan blok zinciri kavramı, biliyorsunuz son dönemde yüzünü mobil tarafa da dönüyor. Bu noktada geliştirilen dünyanın ilk blok zinciri temelli akıllı telefonu Finney ise teknik olarak göz dolduracak gibi duruyor.

Daha önce karşımıza çıkan Finney, Android tabanlı Sirin OS işletim sistemini geliştiren Sirin Labs‘tan geliyor. Direkt olarak dev isim Foxconn tarafından üretileceği söylenen dünyanın ilk blok zinciri temelli akıllı telefonu, Engadget’a gelen bilgilere çok sağlam özelliklere sahip olacak. Bu noktada telefon gücünü Snapdragon 845 işlemci ve 6 GB RAM‘den alıyor. 128 GB dahil depolamaya sahip olacağı belirtilen telefonun, arkasında lazer otomatik netleme yapabilen 12 megapiksel F1.8 lens yer alıyor. Önde ise 85 derece görüş açısına sahip 8 megapiksel F2.2 kamera bulunuyor. 6 inç ekranında 18:9 en boy oranı sunan telefon, burada 402 PPI değeriyle net bir görüntü sunuyor. 3.000 mAh pil üzerine kurulan Sirin Labs Finney, 802.11 a/b/g/n/ac 2×2 MIMO WiFi, NFC A ve B ile Bluetooth 5.0 gibi teknik detayları da taşıyor. Bunlara ek olarak bir de ultra güvenli bir parmak izi sensörü bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sirin Labs Finney

“Sirin Labs Finney”

Biliyorsunuz blok zinciri veri saklama olayını tek bir merkezden katılımda bulunan herkese yayıyor. Böylece hem veriler daha güvende oluyor hem de merkezi bir depolama ihtiyacı ortadan kalkıyor. Bu altyapıda hazırlanan telefon, direkt olarak kripto para sahiplerine hitap ediyor. Kişilerin bu telefonla kripto para kullanarak güvenli ödeme yapabileceği söyleniyor. Bitcoin’in Apple Pay’i olarak nitelendirilen Finney, 999 dolarlık fiyatına rağmen şimdiden 25 binden fazla ön sipariş almış durumda. Satın alanlara ekim ayında gidecek telefon, Vietnam ile beraber Türkiye’de de satışa çıkabilir detayıyla gündemde bulunuyor. Daha önce duyduğumuz kadarıyla Fast Company‘e göre Türkiye kripto para konusunda en aktif ülkeler arasında arasında yer alıyor.

İlgili Video

Tam 11.000 mAh akıllı telefon