reklamı kapat

POPÜLER

Paralı YouTube’un en sevilen özelliği ücretsiz kullanıcılara da geliyor

İnternet devi Google‘ın büyük video platformu YouTube, biliyorsunuz ücretli RED abonelik sistemine sahip. Bu abonelere reklamsız deneyim dışında bazı güzel özellikler sunan firma, bu konuda ücretsiz kullanıcıları sevindirecek bir adım atıyor.

Android tarafında YouTube RED aboneleri video izlerken başka uygulamaları kullanabiliyor. Burada kişiler video penceresini ufaltarak ekranın istediği bir yerine koyabiliyor ve böylece video izlerken diğer işlerini halledebiliyor. PiP (Resmi içinde resmi) olarak geçen bu mod, RED paketinin en önemli ve sevilen özellikleri arasında yer alıyor. Bazı Reddit kullanıcıları tarafından fark edildiği üzere bu özellik ücretsiz tarafta da test ediliyor. Hem de Amerika Birleşik Devletleri dışında test edilen özellik, gerçekten çok kullanışlı görünüyor. Ancak burada şimdilik yine bazı kısıtlamalar bulunuyor. Şirket sadece belirli videoların PiP modunda çalışmasına izin veriyor. Burada örneğin birçok müzik videosu bu desteğin dışında tutuluyor. Şirket platformu bir çevrimiçi müzik servisi haline getirmek istemiyor. Çünkü bunun için “paralı” bir yeni servis yolda bulunuyor. Ayrıca PiP modu için içerik üreticilere de seçme şansı sunulacağı söyleniyor. Yani videoyu üreten kişi bunun kararını kendisi verecek gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google YouTube

YouTube’un en çok istenen özelliği arka planda oynatma desteği

Android 8.0 Oreo ile işletim sistemi geneline gelen PiP modu, Google tarafından YouTube içerisinde RED paketiyle kısıtlanıyor. İşte bunu değiştirmek için çalıştığı görülen firma, süreci I/o 2018’de resmileştirebilir deniyor. Kısa süre içerisinde gerçekleştirilecek konferans, birçok yeniliğe gebe durumda.

İlgili Video