reklamı kapat

POPÜLER

Tüm resmi teknik ve tasarım detaylarıyla karşınızda üretime hazır Tesla Model 3

Elon Musk’ın başrolünde olduğu tanıtım etkinliğinde detaylanan Model 3, sokaklara çıkmak için hazır.

Tesla’nın ulaşılabilir modeli olarak geçtiğimiz dönemde prototip versiyonuyla tanıtımını gerçekleştirdiği Model 3 artık tüm resmi detaylarıyla karşımızda. Düzenlenen özel etkinlik kapsamında Elon Musk‘ın tanıtımını gerçekleştirdiği Model 3, teknik özelliklerinin yanı sıra donanımlarıyla da tüm gereklilikleri karşılıyor. Menzil ve hızlanma değerleri yakın zamanda ortaya çıkan araçların en çok merak edilen kokpiti de beklentileri karşılayan bir yapıyla birlikte gelirken, iki farklı versiyonda Model 3 oluşu da dikkatleri çeken detaylar arasındaydı. Menzil ve şarj olarak birbirlerinden ayrılan bu versiyonlar arasında büyük oranda bir fark bulunmuyor.

Teknik özellikler

İlk olarak Model 3’ün teknik detaylarına odaklandığımızda karşımıza uzun ve kısa menzilli iki farklı seçenek çıkıyor. Tesla’nın kısa menzilli olarak nitelendirdiği versiyon 354 kilometrelik menzil, 5,6 saniyelik 0-100 ve saatte 209 kilometre maksimum sürat değerleriyle geliyor. Uzun versiyondaysa bu değerler 498 kilometre menzil, 5,1 saniyelik 0-100 ve maksimum 225 kilometre km/s hız olarak değişiklik gösteriyor. Bu versiyonlar arasındaki altı çizilmesi gereken diğer teknik detaysa şarj değerleri. Burada, baz versiyon 30 dakikada 209 kilometre menzil kat edebilecek hale gelebilirken, üst versiyon aynı sürede 273 kilometre kat edebilecek seviyeye gelebiliyor.

Donanım

Tesla’nın teknik alanda yaptığı farklılıkları donanımda sürdürmediğini görüyoruz ki bu çoğu kullanıcı mutlu edecek bir detay. Marka tüm Model 3’lerde; 15 inç büyüklüğünde dokunmatik ekran, çift bölge klima, otonom sürüş için gereken parçalar (sekiz kamera, radar, 12 sensör), çarpışma uyarı ve otonom acil fren sistemi gibi parçaları standart olarak veriyor. Kullanıcılar otopilot özelliğiniyse 5.000 dolar ek ücret ödeyerek satın alabiliyor. Tesla, gelecekteki sunacağı sürücüye ihtiyaç duyulmayan sisteminiyse 3.000 dolarlık ek ücretle sunacak.

Model 3 dahilinde elektronik olduğu kadar diğer bölümler için de ek donanım seçenekleri mevcut. Satın aldığı Model 3’ü daha çekici hale getirmek isteyen kullanıcılar 5.000 dolarlık Premium paket ile, ayarlanabilir ön koltuklar, ısıtmalı direksiyon, ahşap döşeme, premium ses sistemi, LED sis farı gibi parçaları satın alabiliyor. Toplam ağırlığı 1.609 ile 1.730 kilogram arasında değişen Model 3’lerde 18 inç boyutunda jantlar standart olarak gelirken 19 inçlikler yine ekstra ücret karşılığında satın alınabiliyor. Model 3’lerin başlangıç versiyonu 33.000, uzun menzilli versiyonuysa 44.000 dolardan başlayan fiyatlarla sahiplerini bekliyor olacak.