reklamı kapat

POPÜLER

Çin’de VPN kullanmak yasaklandı

Çin sıkı yönetim anlayışı ve internet kısıtlamalarıyla sık sık gündeme gelmeyi sürdürüyor. Ülke son olarak VPN kullanımını yasakladı.

Dünyadaki belli başlı ülkeler internet kısıtlamaları ve yasaklarıyla adından bolca söz ettiriyor. Bu listenin başında Çin ve İran gibi ülkeler yer alıyor ancak Çin son zamanlardaki gelişmelerle adından daha sık bahsettirmeye başladı. Yüksek nüfusuyla önemli bir pazar olan bu Asya ülkesi önce Pokemon Go tarzı oyunlara geçit vermeyeceğini açıklamıştı. Ardından da ülkede yasaklı olmayan uygulama mağazaları üzerindeki baskının artacağına dair ciddi sinyaller vermişti. İnternet yasakları konusunda sıra şimdi VPN’lere gelmiş gibi görünüyor.

Facebook, Twitter gibi sosyal medya devlerine erişmek isteyen vatandaşların çeşitli VPN hizmetleri kullanması gerekiyor. Bu yöntemin farkında olan Çin hükümeti de duruma müdahale etme kararı aldı. Çin’in Endüstri ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığı son kararıyla birlikte VPN kullanımının suç olarak kabul edileceğini duyurdu. Artık VPN veya özel bağlantıların kullanılabilmesi için Çin Hükümeti’nden resmi onay alınması gerekiyor. Üstelik bu kararın uygulamaya alınması için uzun bir süre beklenmeyecek. Yasak hızlı bir şekilde yürürlüğe sokulacak. Bu kararın ardından hükümetin yasağı delenleri ne şekilde tespit edeceği ve nasıl cezalandıracağı ise henüz bilinmiyor.