reklamı kapat

POPÜLER

Çin’de internet kullanıcılarına “gerçek isim zorunluluğu” geliyor

Çin denildiğinde birçoğumuzun aklına internet yasakları geliyor. En popüler sosyal medya platformlarına erişimi yasaklayan Çin geçtiğimiz ay VPN avına başlamıştı. Alınan son kararın ardından Çin’de kendi isminizi kullanmadan yapmak da mümkün olmayacak.

Bildiğiniz gibi internetin kullanıcılarına sunduğu en önemli ayrıcalıklardan biri kişilerin gerçek kimliğini saklayabilmesi. Bu kullanıcılara büyük bir özgürlük tanıyor. Fakat bu özgürlüğün probleme dönüştüğü zamanlar da oluyor. Kullanıcı adının arkasına gizlenenler normalde dile getiremeyecekleri şeyleri söyleyebiliyor. Ancak bu durum internetteki özgürlüğün bedeli olarak görülüyor.

Çin ise duruma farklı yaklaşıyor. Ülke sınırları içinde yaşayan herkesin internette yorum yapmadan önce kendi ismiyle kayıt olması gerekiyor. Elbette hala farklı kullanıcı isimleri kullanmak mümkün. Ancak bu sahte isimlerin kişinin gerçek kimliğine bağlı olması gerekiyor. Kısaca Çin yapılan yorumun arkasında kimin olduğunu kesin bir şekilde bilmek istiyor. Bunun için de yeni bir uygulama yürürlüğe sokuluyor. Sonbahardan itibaren internet hizmeti sunan firmalar her kullanıcının gerçek kimliğini bilmekle yükümlü olacak. Yani belirli bir internet sağlayıcısını kullanan ve internet üzerinde yorum yapanların asıl ismini belirtmesi şart. Çin aldığı bu kararla özgürlükleri kısıtlamayı ve internet üzerindeki kontrol alanını genişletmeyi sürdürüyor.