reklamı kapat

POPÜLER

Çin, Pokemon GO’ya geçit vermiyor

Geçtiğimiz yılın en fazla konuşulan mobil oyunları arasında yer alan Pokemon GO, Çin’de sansür engeline takıldı.

Bildiğiniz gibi Çin internet kısıtlamaları ve yasakları denince akla gelen ilk ülkeler arasında yer alıyor. Burada en çok tercih edilen sosyal medya platformlarının kullanımına bile müsade edilmiyor. Durum böyle olunca Çin’in artırılmış gerçekliğe sıcak bakması da beklenmiyordu.

Geçtiğimiz sene piyasaya sürülen Pokemon GO henüz dünyanın en büyük pazarı olan Çin’e açılmadı. Buna rağmen Çin Yayın İdaresi ne Pokemon GO’nun ne de bu tarz oyunların güvenli oldukları kanıtlanmadan ülkede kullanımına izin vermeyeceklerini dile getirdi. Burada vatandaşların kişisel güvenliğinin yanında ülkenin ulusal güvenliğinden de söz ediliyor. Kısacası Çin, vatandaşlarının ulusal güvenliği tehlikeye atabilecek alanlarda Pokemon GO oynaması riskini almak istemiyor.

Burada belirtmekte yarar var, ülkede Pokemon GO’yu kaçak yollardan oynamak da mümkün değil. Çin’de hizmet verenler dışında bir uygulama mağazasından oyunu indirmeyi başarsanız bile karşınıza siyah bir ekran çıkıyor ve harita hiçbir şekilde yüklenmiyor. Google Maps‘in bile kullanılmadığı ülkede Pokemon GO için bir istisna yapılacağını zannetmiyoruz.