reklamı kapat

POPÜLER

Pokemon’lar “gerçek” oluyor [Video]

Pokemon serisi çıkışından bu yana dünya çapındaki popülerliğini korumaya ve artırmaya devam ediyor. Nintendo ve The Pokemon Company de bu çılgınlığı biraz daha gerçekçi hale getirmeye karar verdi. Artık evinizin bahçesinde bile Pokemon yakalayabilirsiniz.

Ash ve Pikachu‘nun maceralarla dolu yolculuğu ile pek çok çocuğu ekran başına kitleyen Pokemon çılgınlığı, aynı zamanda Nintendo’nun da en çok sevilen ve satılan oyun serilerilerinden biri. Son olarak 3DS için çıkan Pokemon oyunuyla beraber, Pokemon çılgınlığının artık sadece konsollara değil mobil cihazlara da gelmesi gerektiğini fark eden The Pokemon Company, geçtiğimiz günlerde Candy Crush tarzı bir oyun olan Pokemon Shuffle Mobile‘ı indirmeye sunmuştu. Ancak elbette bu kullanıcılar için yeterli bir hamle değil. Çünkü Pokemon’ları gerçekten yakalamak ve maceraya atılmak istiyoruz.

İki senedir üzerinde çalışılan Pokemon Go da tam olarak bunu sunuyor. Pokemon Company’nin duyurduğu oyun Nintendo ve Niantic iş birliğiyle hazırlanmış. Oyunu özel kılan ise Niantic ismi. Zira Google’ın eski alt kuruluşu olan firma Ingress isimli artırılmış gerçeklik oyununa imza attı. Pokemon Go’yu özel yapan da işte bu artırılmış gerçeklik teknolojisi.

pokemongo
Artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde uygulama açıkken etrafta gezerken karşınıza bir Pokemon çıkabilir ve onu yakalayabilirsiniz. Diğer kullanıcıların Pokemon’larıyla savaşabileceğiniz uygulamada aynı zamanda kullanıcılar için belirli görevler de bulunuyor. Kullanıcılar yakaladıkları Pokemon’ları takas da edebiliyor. Oyunla ilgili çok bir detay verilmese de firmanın bir de akıllı bileklik üzerine çalıştığı belirtildi. Pokemon Go Plus isimli bu bileklik yakınlarda bir Pokemon varsa titreyerek sizi uyaracak. Böylece Pokemon koleksiyonunuzu genişletebileceksiniz.

pokemon-go-plus
GPS ile çalışan Pokemon Go 2016 yılında iOS ve Android için indirilmeye sunulacak. Uygulama ücretsiz, ancak oyun içi satışların olacağı da detaylar arasında. Pokemon Go Plus’ın çıkış tarihi ise açıklanmadı. Ne diyelim; “Seni seçtim Pikachu!”