reklamı kapat

POPÜLER

Tesla ve Nikola’ya elektrikli kamyon sınıfında ilk rakip geldi; Cummins AEOS

02 Eylül 2017

Konsept versiyonuyla görücüye çıkan Cummins AEOS, kısa sürede şarj olan bataryalarıyla gelecek için ümit vadediyor.

Nikola’nın One ve Tesla’nın Semi ile yakın dönemde sokaklara çıkmaya hazırlandığı elektrikli kamyon liginde rekabete yeni bir marka dahil oluyor. Tesla’nın önümüzdeki ay tanıtmayı planladığı Semi projesi öncesinde yine Amerika merkezli bir marka olan Cummins beklenmedik erken bir adım atarak elektrikli kamyon projesini tanıttı. AEOS adıyla tanıtımı gerçekleştirilen kamyon açıklanan ilk teknik özellikleri ve sahip olduğu donanımlarla güçlü sinyaller veriyor.

Üzerinde konumlandırılan 140 kWh‘lık bataryalarla tek seferde 161 kilometre menzil kat edebildiği söylenen AEOS’un şu safhada uzun yol için uygun olduğunu söylemek biraz güç. Lakin bu bataryaların kullanılan ekipmanlarla sadece bir saat gibi kısa bir sürede tamamen dolu hale getirilebiliyor olması, ilk adımda bir eksiklik olarak görülen menzil değerini daha anlamlı bir hale getiriyor. Çevreci güç ünitesinin yanında aerodinamik tasarımıyla dikkat çeken kamyonda rejeneratif fren sistemi ve aynaların yerine konumlandırılan kameralar genel yapıda dikkat çeken parçalar arasında.


2019 yılında seri üretime geçirilmesi planlanan AEOS, batarya kısmında yapılacak daha başarılı bir sağlayıcı anlaşmasıyla çok daha iyi menzil değerlerinde karşımıza çıkabilir.

YORUMLAR