reklamı kapat

POPÜLER

Tanıtım tarihi açıklandı! İşte Tesla’nın kuralları değiştirecek kamyonu hakkında bilmeniz gerekenler

14 Eylül 2017

Elon Musk tarafından duyurusu yapılan tanıtım organizasyonu, karayolu ulaşımında önemli bir dönemin dönüşümünü temsil edecek.

Elon Musk‘ın ilk resmi ipucunu geçtiğimiz nisan ayında paylaştığı Tesla elektrikli kamyon projesi için nihayet takvim kesinleşti. Geliştirme sürecinin basına yansıdığı günden beridir merakla beklenen kamyonun tanıtım tarihini resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla duyuran Musk, sürecin sonlanacağı noktayı Ekim 26 olarak işaretledi. Tanıtım gününden itibaren test sürüşlerinin de yapılabileceğini belirten Musk, organizasyonun gerçekleştirileceği yerinse, SpaceX tesisin yer aldığı Kaliforniya eyaletine bağlı olan Hawthorne olacağını ifade etti. Bu zamana kadar sadece karanlıklar içerisindeki tek kare görseliyle kendisini gösteren projenin tasarımsal olarak Amerikan kamyonlarında gördüğümüz yapıyı barındırması ön görülürken, teknik değerlerle ilgili masada gözüken rakamları tekrar hatırlamakta fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konu bir kamyon olduğu için akıllara ilk olarak uzun yolculuklar geliyor. Bu konuda fark yaratması adına Tesla’nın en güçlü olduğu noktalardan birisi olan otonom sürüş teknolojisiyle donatılacak olan kamyonun hızlı şarj desteğine de sahip olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Tek seferde kat edebileceği menzil aralığıysa en az 350 en fazla 500 kilometre olarak ön görülen kamyonun çekiş kapasitesiyle de beklentileri karşılayacağı kaynaklardan gelen detaylardan. Tanıtım etkinliğinin ardından prototip test kamyonlarını Nevada ve Kaliforniya eyaletlerinde test edecek olan Tesla, otonom sürüşün testlerini de bu bölgeler arasında gerçekleştirecek.

YORUMLAR