reklamı kapat

POPÜLER

Yasaklarıyla meşhur Çin’de VPN avı başladı

İnternet yasakları denildiği zaman akla gelen belli başlı ülkeler bulunuyor. Bunlar arasında ise başı Çin çekiyor diyebiliriz. Belli başlı sosyal medya platformlarının yasaklandığı ülkede sıra şimdi VPN‘e gelmiş gibi görünüyor.

Nüfus yoğunluğuyla ticari açıdan büyük önem taşıyan Çin oldukça katı kurallara sahip. Örneğin bu bölgede gösterime girecek filmlerden özenle seçiliyor. İnternet servisleri yerel firmalar tarafından sağlanıyor. Bu katı kurallar kapsamında Büyük Güvenlik Duvarı ismi verilen sistem birçok internet sitesine erişimi yasaklıyor. Bahsi geçen siteler arasında YouTube, Facebook, Twitter, Google hizmetleri, Dropbox, Foursquare ve Flickr gibi günlük hayatımızda sık sık ziyaret ettiğimiz platformlar da yer alıyor.

İnternet sitelerine erişimi yasaklamanın bu kadar yaygın olduğu Çin’de yerel alternatifler geliştiriliyor. Sadece Çinliler tarafından kullanılan birçok sosyal medya platformu bulunuyor. Ancak yasak sitelere girmenin farklı yollarını arayanlar da çıkıyor. Bu kişilerin ilk alternatifi ise VPN oluyor. Durumun farkında olan Çin hükümeti VPN kullanımını da izne bağlamak istiyor. Bunun için de ülkede hizmet veren telekomünikasyon firmalarına 2018 yılına kadar zaman tanındı. Firmaların bu süre içinde VPN kullanımının önünü kesmesi gerekiyor.

Çin hükümeti tarafından alınan bu kadar vatandaşların yanı sıra ülkede hizmet veren firmaları da etkiliyor. Henüz yoğun olmamakla birlikte çeşitli çevrelerin karara tepki gösterdiği dile getiriliyor.