reklamı kapat

POPÜLER

Çin şimdi de Winnie the Pooh’u yasakladı

İnternet ve sosyal medya kısıtlamalarıyla gündemden düşmeyen Çin bu kez farklı bir yasak ile karşımıza çıkıyor. Bir çizgi film kahramanı olan Winnie the Pooh ülke genelinde yasaklandı!

BBC News tarafından yapılan habere göre bu yasağın sebebi Çin başbakanı olan Xi Jinping. Başbakan Çin’de ve dünya genelinde fiziksel görünüşü nedeniyle Winnie the Pooh’a benzetiliyor. Öyle ki gerçek hayattan fotoğrafları ile Winnie the Pooh arasında çeşitli benzerlikler bulunuyor. Bu durum hem onu hem de Çin hükümetini fazlasıyla rahatsız etmiş olmalı ki şaka gibi bir yasak devreye sokuldu. Winnie the Pooh bir anlamda Çin’de silindi.

Bu yeni yasakla birlikte internette Winnie the Pooh’un kullanımına son verildi. Bunun yanında Çin’de kullanılan mesajlaşma uygulaması WeChat‘te Winnie the Pooh’a dair tüm GIF’lerin silindiği söyleniyor. Eğer bu sevimli ayıdan bahseden bir mesaj atmak isterseniz hata uyarı ile karşılaşıyorsunuz. Bu yasaklar kapsamında Çin’de yaşayanlar için Winnie the Pooh’u ortadan kaldırılmış oldu.

Çin’deki yasak durumu sadece Xi Jinping için geçerli değil. Ülkede herhangi bir liderle dalga geçilmesine izin verilmiyor. Bu durum da Çinli vatandaşların argo arkasına gizlenen bir konuşma tarzı geliştirmesine neden oluyor. Xi Jinping’in Winnie the Pooh’a benzetildiği anlardan bazıları haberimiz içinde bulabilirsiniz.

YORUMLAR